Zerowy VAT na nawozy – korzystna zmiana dla wszystkich rolników?

Zerowy VAT na nawozy to nowy pomysł rządu, aby powstrzymać galopującą inflację i utrzymujące się wysokie ceny nawozów. Przepisy dotyczące obniżenia podatku VAT mają wejść w życie już od 1 lutego 2022 r. Czy te rozwiązania okażą się więc pomocne dla wszystkich rolników? Sprawdźmy!

Obniżka VAT na nawozy znalazła się w ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Rządowy pakiet rozwiązań który w niej zawarto uwzględnia także obniżkę podatku VAT na paliwo, energię elektryczną, a także na żywność.

Zerowy VAT na nawozy już od 1 lutego

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zakładającej m.in. obniżkę podatku VAT do zera na nawozy, które stanowią ważny koszt produkcji rolnej.

Jak podkreślił szef rządu – Nawozy są tym, produktem, który bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu. 

Jednocześnie zaznaczył, że wysokie ceny nawozów w dalszym odstępie czasu przełożą się na koszty żywności. W związku z tym, rząd wprowadza zerowy VAT na nawozy, aby jednocześnie wpłynąć na rosnące ceny żywności.

Ponadto, jak podaje KPRM również obniżenie VAT na paliwo i energię może okazać się ważnym wsparciem dla wielu rolników:

Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Obniżka VAT także na paliwo i żywność

Zerowy VAT na nawozy to nie jedyne rozwiązanie ogłoszone przez premiera. Oprócz tego w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 rząd wprowadza zerowy VAT na żywność, gdyż rosnące ceny żywności to jeden z najbardziej odczuwalnych skutków inflacji.

Jak podaje KPRM – Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie. 

Przeczytaj również: Ubóstwo w Polsce – największa bieda w rolnictwie?

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 czyli nie tylko zerowy VAT na nawozy

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ogłoszona przez premiera uwzględnia także obniżenie podatku VAT na paliwo z 23 proc. na 8 proc. Co według rządu wpłynie na zmniejszenie cen paliwa o nawet 60-70 gr na litrze.

Zerowy VAT na nawozy

Sprawdzamy, kto skorzysta na tym, że został wprowadzony zerowy VAT na nawozy

fot. Adobe Stock

Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr – pisze KPRM.

Na koniec warto podkreślić, że powyższe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Czytaj również: Dopłaty ekologiczne 2022 – zmiany już w najbliższej kampanii. Sprawdź!

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; PAP; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 33

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar J23 pisze:

  Czy zwrócą mi VAT, za za nawozy, które zapłaciłem w grudniu?

 2. Avatar J23 pisze:

  Jeżeli rolnik jest na VAT cie, zresztą chyba jest już większość, to nic nie zyska, bo ten VAT tak sobie odliczy i odzyska. 8% mniej zapłacą ryczałtowcy.

 3. Avatar Rolnik Vatowiec pisze:

  Więksi rolnicy i tak z reguły są na Vacie więc taka pomoc nic tak naprawdę dla nich nie wnosi bo i tak operują oni cenami netto…

 4. Avatar Rolnik lubel pisze:

  A co z vatem dla rolników ryczałtowych?? Sprzedając zboże lub inne plony, rolnik ryczałtowy otrzymuje do ceny netto +7% VAT!! Po zniesieniu vatu na paliwo ,nawozy, środki ochrony roślin – CZY BEDZIE NADAL MIAŁ NALICZANY DO CENY NETTO VAT??