Uwaga na niebezpieczny tlenek węgla!

W sezonie grzewczym znacząco wrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. KRUS przypomina, że na niebezpieczeństwo wystawieni są także mieszkańcy wsi.
Co roku ok. 100 osób umiera w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Samych zatruć jest jeszcze więcej, bo ok. 4 tys. Tych tragedii można uniknąć. Wystarczy zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń, w których palimy. Pamiętać też należy o regularnych przeglądach przewodów kominowych i instalacji wentylacyjne. Pilnować, by nie zapchały się klatki wentylacyjne i otwory nawiewowe.
– Co roku apelujemy do wszystkich mieszkańców, by dbali o przewody kominowe. Zima jest czasem, kiedy najczęściej wyjeżdżamy do pożarów w przewodach kominowych. Trzeba o nich pamiętać, zanim stanie się najgorsze. Dla pewności, że w pomieszczeniach nie ma zbyt dużego stężenia tlenku węgla warto zainwestować w czujniki gazu. W porównaniu z innymi wydatkami w gospodarstwie ich ceny są naprawdę niewielkie, a urządzenie może nam i naszym najbliższym uratować życie – apeluje Piotr Parys, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lublińcu.
Przypominamy, że zatrucie objawiać się może:
- ogólnym osłabieniem, znużeniem,
- zaburzeniami świadomości i orientacji.
Mogą to być też:
- bóle głowy,
- senność,
- zaburzenia rytmu serca,
- trudności i problemy z oddychaniem
- i utrata przytomności.
Może zakończyć się śmiercią.
Jeśli już dojdzie do podejrzenia zatrucia czadem, należy bardzo dokładnie przewietrzyć całe pomieszczenie. Należy też zatrutą osobę wyprowadzić na świeże powietrze, rozluźnić ubranie i zadzwonić na numer alarmowy.
