VAT za rekompensaty?

VAT za rekompensaty?

Czy rolnicy, którzy przekazali warzywa i owoce organizacjom dobroczynnym, powinni zapłacić VAT?

VAT to podatek, który wzbudza ogromne emocje, zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca wiadomo, czy powinno się go płacić i w jakiej wysokości.

A właśnie w takiej sytuacji znaleźli się rolnicy, którzy zdecydowali się przekazać swoje płody rolne organizacjom dobroczynnym. Wątpliwości rozwiał dziś minister finansów – Mateusz Szczurek, który był gościem Sygnałów dnia w radiowej „Jedynce”. Pytany, czy rekompensatę rolnicy powinni traktować jako wynagrodzenie, a w związku z tym zapłacić VAT, Mateusz Szczurek stwierdził:

No cóż, szukają pieniędzy i koniec!

Stefan Juda, sadownik spod Sandomierza

– Tak, jest wynagrodzenie, jest to świadczenie płatne. Gdyby przekazali te owoce i warzywa na rzecz organizacji dobroczynnych sami bez zapłaty, to oczywiście z VAT-u byliby zwolnieni, a tak darczyńcą jest Unia Europejska, w takim przypadku i Unia płaci, i ci rolnicy, którzy są płatnikami VAT, a nie wszyscy są, oni VAT od tych towarów zapłacą, chociaż w przypadku owoców i warzyw jest on bardzo niski, to tylko 5%.

Stawka podatku VAT nie jest być może duża, ale zdaniem wielu rolników działanie ministerstwa jest niesprawiedliwe i krzywdzące.

źródło: Adagri

Źródło: Adagri

 – To przykre. Gdyby powiedzieli wcześniej, to każdy by się z tym liczył  mówi Stefan Juda, sadownik spod Sandomierza. No cóż, szukają pieniędzy i koniec. Jeszcze nadzieja, że nowy minister coś zmieni – dodaje.

Minister finansów nie rozumie rozgoryczenia rolników. Jak tłumaczy, obowiązek płacenia VAT dotyczy tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Argument, że rekompensaty  wprowadzono w sytuacji nadzwyczajnej, jaką było wprowadzenie przez Rosję embarga na produkty z Polski, Mateusza Szczurka nie przekonuje.

– A cóż mają powiedzieć ci usługodawcy, którzy nie pracują w rolnictwie, ci przedsiębiorcy, którzy również byli dotknięci przez taką czy inną… takie czy inne problemy na rynku? Ci funkcjonują także normalnie. Każdy, kto miał sklep i sprzedawał towary turystom np. z Rosji i zmniejszył mu się obrót, to przecież nie jest jakoś specjalnie traktowany – mówi minister.

To nie jedyna zła wiadomość dla rolników. Agencja Rynku Rolnego zakończyła wczoraj przyjmowanie wniosków o kolejne rekompensaty. Powód? Planowany limit na:

  1. Jabłka i gruszki – 296 200 ton;
  2. Pomidory, marchew, słodką paprykę, ogórki oraz korniszony – 31 500 ton;
  3. Kapustę, kalafiory, brokuły, pieczarki, owoce miękkie – 3000 ton

został już przekroczony.

VAT

Czy rolnicy, którzy przekazali warzywa i owoce organizacjom dobroczynnym, powinni zapłacić VAT?

   
Pokaż wyniki

Batalia o budżet UE – będą cięcia w dopłatach dla rolników?

Czy nowy unijny budżet będzie się wiązał z niższymi wydatkami na Wspólną Politykę Rolną, a co za tym idzie, mniejszymi dopłatami?

23 kwietnia 2018

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy najważniejszy!

Zajrzeliśmy do gospodarstwa Andrzeja Szurka na Lubelszczyźnie, aby przekonać się, w jakiej kondycji są zboża i jakich zabiegów wymagają.

15 kwietnia 2018

Uprawa kalafiora: biały, wyrównany kwiat

Kalafior jest bardzo wymagającym w uprawie warzywem - trzeba się postarać, żeby kwiat był biały. Jak wygląda właściwa uprawa kalafiora?

20 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij