Wymiana dachów azbestowych pułapką dla rolników

Wymiana dachów azbestowych dla rolników pozwala uzyskać dofinansowanie do nowego dachu. Jednakże w programie znajduje się kłopotliwy kruczek prawny. Na czym on polega?

Wymiana dachów azbestowych ma na celu pozbycie się tych szkodliwych dla ludzkiego zdrowia materiałów z przestrzeni wiejskiej. Pomocą w realizacji zadania jest dofinansowanie, które ułatwia rolnikom wykonanie nowego dachu z nowoczesnych materiałów, mniej szkodliwych dla otoczenia.

Reklama

Wymiana dachów azbestowych z dofinansowaniem ma jednak haczyk

W programie wymiany dachów z azbestu, który pozwala rolnikom na bezpieczne i niedrogie założenie nowych pokryć np. blaszanych, znalazła się kłopotliwa luka prawna. Mianowicie w przepisach znajduje się punkt, który zakazuje przenoszenie prawa własności. W jego świetle beneficjent programu może to zrobić najwcześniej w dniu, w którym upłyną 3 lata od dnia zawarcia umowy na dofinansowanie.

W związku z tym środowiska rolnicze skierowały pismo w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego. Rolnicy zwrócili uwagę na to, że przepis ten uniemożliwia przekazanie gospodarstwa następcom w czasie trwania umowy. W wyniku tego rolnk nie może przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Nie może też przekazać gospodarstwa, gdy stan zdrowia uniemożliwi jego prowadzenie. Dlatego postulują oni, by następcy rolników, którzy planują przejąć dane gospodarstwo rolne, mogli być stroną umowy na wymianę dachów azbestowych. Dzięki temu mogliby oni dalej prowadzić produkcję rolną.
Rolnicy podkreślili, że takie działanie umożliwiają inne programy realizowane m.in. w ramach PROW 2014–2020.

Jak do wniosku rolników ustosunkowało się resort rolnictwa?

Na pismo samorządu rolniczego odpowiedziała dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Joanna Czapla. Zwróciła ona uwagę, że w umowie znajdują się informacje o możliwościach przeniesienia własności. Konkretnie wskazuje na to paragraf 13., w którym są zapisy dotyczące takich możliwości.

Ustęp 1. wskazuje, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może pod pewnymi warunkami przekazać część niewypłaconych środków następcom lub nabywcom nieruchomości, na której realizuje się lub zrealizowana została wymiana dachu azbestowego. Z kolei w ustępie 9. znajduje się informacja mówiąca o możliwości przeniesienia własności, po wypłaceniu całej kwoty wsparcia. W kolejnym ustępie znalazł się zapis, w którego świetle ostateczny odbiorca wsparcia informuje ARiMR o zamiarze przeniesienia własności, w której została dokonana wymiana dachu azbestowego. Zgłoszenie o zamiarze musi zawierać uzasadnienie oraz niezbędne dokumenty. Jednakże trzeba je przedłożyć przed planowaną zmianą.

Dyrektor Czaplińska podkreśliła, że kontrowersyjny paragraf 4. pkt 13 umowy nie dotyczy wymienionych w paragrafie 13 sytuacji. Szczegółowe informacje dotyczące trybu postępowania w tym przypadku opisano szczegółowo w 13. paragrafie umowy. Ponadto podkreśliła, że dodatkowe informacje można otrzymać bezpośrednio w biurze ARiMR, z którym zawarto umowę na wymianę dachu azbestowego.

Czytaj również: Ruszyły kontrole gospodarstw rolników. Czego szukają?

Źródło: www.krir.pl

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Rolas pisze:

    Nie trzeba zapisywać budynków jak przechodzi się na emeryturę. Rolasy stwarzają problem którego nie ma

  2. Zenek pisze:

    Azbest leżący na dachu nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia czego przykładem są nasi ojcowie i dziadkowie mieszkający po kilkadziesiąt lat pod takim przykryciem dachu

    co lepsze żyją po 70,80,90 lat i jakoś nikt od tego nie umiera.

    jeśli jest tak szkodliwy to niech podadzą statystyki albo chociaż jeden przykład człowieka który umarł przez takie przykrycie dachu.

    azbest jest szkodliwy dla ludzi którzy pracują przy tym materiale i to po dłuższym czasie
    szach mat.

  3. Ból Prawdy pisze:

    To jest chore, że rolnik otrzyma dofinansowanie na budynki wykorzystywane rolniczo, a więc stajnie, stodoły, a na budynek mieszkalny nie. To oznacza, że zwierzęta są ważniejsze od człowieka. Ludzie! Co się dzieje z umysłami, wracamy do buszu.

  4. Realista pisze:

    A po kiego wymieniać eternit jeśli jest w dobrym stanie-(robi się więcej złego niż dobrego)nikt tego w całej Uni nie robi i nie ma takiego obowiązku u nas jak zwykle polaczki przodują w głupocie…

  5. dobro pisze:

    brak szkliwienia.. typ: emalia..duża dachówka

  6. Emma pisze:

    Przepisy dla rolników odnośnie dotacji jakichkolwiek to są poprostu jak przejęcie własności przez fundusze unijne,które te dotacje przydzielają. To samo dotyczy przepisów emerytalnyo-rentowych! To są skandaliczne przepisy .Dotyczy to kobiet rolniczek zwłaszcza i ludzi czasami ciężko chorych .Kobieta w wieku 60 lat będąca na rencie z tytułu nowotworu i nie mająca 25 lat skladkowych w dniu 60 urodzin dostaje rentę przedłużoną na czas nieokreślony i nie może przejść na emeryturę nawet już po osiągnięciu 25 lat składek!!!!NIE może ich nadpłacić!!!I nie może skorzystać z mama 4 plus.!!!!!To jest skandal i jawna dyskryminacja!!! Kobieta lub mężczyzna którzy mają 25 lat składek w osiagniętym wieku emerytalnym mogą dostać mama 4 plus razem i emeryturę rolniczą!!!!Piszcie o tym i interweniujcie!!!

  7. Wyborca pisze:

    Głosujecie na tych z PSL,to dostaniecie emerytury po 10 zł miesięcznie. To hipokryci, mydlą oczy chłopom, aby siedzieć przy korycie. Popatrzcie na tych siedzących w parlamencie, w radach samorządu stałe, jak Sawicki, Kamysz,Pawlak i wielu innych. Mają w dxxxe chłopa. A głupi ich wybierają, myślą że pomogą im. Wywalić ich i wybrać tych co będą za rolnikiem,jak będą tak samo robić jak ich poprzednicy też się ich pozbyć. ALE CHŁOPIE OBUDŹ SIĘ, GDZIE TY ZYJESZ,jak się nie weźmiesz za siebie zawsze będziesz zerem dla innych, nikt cię nie będzie szanował,tak jak teraz.