Zabiegi na kłos – kiedy je przeprowadzić? Dowiedz się więcej!

Download PDF

Rolników uprawiających zboża nurtuje pytanie: Kiedy przeprowadzać zabiegi T3, które zabezpieczą kłos? Czy tak jak przez lata – od połowy do końca kwitnienia albo po nim? Czy może już na początku kwitnienia, a może przed jego rozpoczęciem? Cieszy takie zastanawianie, gdyż jeszcze całkiem niedawno zabieg na kłos był domeną tylko gospodarstw intensywnych. Kładły one duży nacisk na jakość i zysk, ale także mogących zainwestować w uprawę sporo pieniędzy. No więc kiedy T3?

zabiegi na kłos

Samica paciornicy pszeniczanki składająca jaja. Sprawdzamy kiedy przeprowadzić zabiegi na kłos!

fot. Katarzyna Kupczak

W coraz większej liczbie gospodarstw uprawiających zboża do standardów należy pełny system ochrony – od T0 do T3. Na forach internetowych podstawą są pytania, kiedy T2 i kiedy zabieg na kłos, czyli T3? Dbamy więc o jakość i mamy świadomość, że im zdrowszy liść flagowy – tym lepsza i intensywniejsza produkcja asymilatów. A skoro wyprodukowaliśmy niezłe kłosy, to jeszcze warto je w super jakości dotrzymać do zbioru. I po to ten T3.

Dodatkowo wiadomo, że obecność grzybów czy szkodników to nie tylko mniejszy plon gorszej jakości. Jest to także niebezpieczeństwo skażenia ziarna związkami metabolizmu grzybów (deoksyniwalenolem – DON, zearalenonem – ZEN, ochratoksyną A – OTA, fumonizyną – FUM, aflatoksynami – AFT). Grzyby te wywołują zmiany fizjologiczne lub patogeniczne u konsumentów (ludzi i zwierząt gospodarskich).

Monitoring się przyda

Zabiegi na kłos – jak wybrać odpowiedni termin? O terminie zabiegu chroniącego kłos przed porażeniem powinniśmy decydować w oparciu o wyniki monitoringu pól w określonych lokalizacjach. Trzeba bowiem mieć świadomość, jaki jest stan roślin po dotychczasowych zabiegach, czy nie „przepuściliśmy” jakiegoś zagrożenia.

Dodatkowo bierzemy pod uwagę pogodę – trwającą i przewidywaną w najbliższej przyszłości, a także sytuację fitosanitarną sąsiednich upraw. Jeśli rośliny są zdrowe, nie widać symptomów choroby, nie przewidujemy wzrostu zagrożenia z zewnątrz, nie są prognozowane opady – wówczas z zabiegiem można się wstrzymać do pełni kwitnienia, może nawet nieco później.

Zabiegi na kłos – kiedy przeprowadzić?

Słoneczna, ciepła i wietrzna pogoda nie sprzyjają rozwojowi sprawców chorób i infekcjom. Niestety sprzyja wzrostowi liczebności szkodników – skrzypionek, mszyc, wciornastków, pryszczarków, paciornicy. Ich żerowanie ogładza roślinę.

Miejsca uszkodzenia tkanki (zgryzienia, nakłucia) są otwartą drogą infekcji dla patogenów, które uaktywnią się wraz ze zmianą pogody. Wówczas na zabieg fungicydowy może być już za późno. Karencja „nas nie puści”. Dlatego T3 to zarazem profilaktyka i interwencja, jeśli jednocześnie aplikujemy insektycyd. Kiedy przeprowadzić zabiegi na kłos i jaki jest obecny stan plantacji?

Stan na dzisiaj

Są pola czyściuteńkie. Ale z własnych oglądów oraz częstych pytań rolników wynika, że dotkliwe są obecnie choroby takie jak: rdza żółta, septorioza, także mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz brunatna plamistość liści. W sytuacji gdy chore liście oplatają wykształcający się kłos lub od wierzchołka liścia flagowego, znajdującego się dokładnie nad pojawiającym się kłosem, opadają na kłoski zarodniki grzybów, z sąsiednich chorych liści mogą przedostać się wraz z nawet niewielkim ruchem powietrza na kłos – to nie ma co ryzykować. Jeśli jeszcze liść flagowy lub źdźbło są siedliskiem powiększających się kolonii mszyc, żerowiskiem skrzypionek i wciornastków – to zaraz ten cały zwierzyniec przeniesie się na młode ziarniaki bogate w węglowodany i kumulowane białko.

zabiegi na kłos

Kolonia mszycy zbożowej na liściu flagowym (forma różowa).

fot. Katarzyna Kupczak

Nie ma na co czekać – w takiej sytuacji zabiegi na kłos wykonujemy najpóźniej po „wyrzuceniu” pierwszych pylników. W przypadku pól dotychczas chronionych, można się wstrzymać z opryskiwaniem do połowy kwitnienia lub nieco później, jednak stale kontrolując pogodę. W perspektywie wzrostu wilgotności, wystąpienia opadów, obfitej rosy – trzeba zabezpieczyć kłos, aby nie doszło do porażenia pylników grzybami fuzariozowymi, ale także plew przez pozostałe ww. patogeny.

Zabiegi na kłos – fungicydowe i insektycydowe

Dobierając środki ochrony roślin zwróćmy uwagę na spektrum zwalczanych chorób oraz szkodników. Wybierajmy te o najszerszym, z uwzględnieniem występujących lub zagrażających naszym polom patogenom i szkodnikom. Jeśli nie jesteśmy pewni, sprawdźmy na etykiecie czy można mieszać z innymi komponentami lub zróbmy próbę pod katem fizycznym zachowania się mieszaniny. Za takim rozwiązaniem przemawia ekonomia, ale rolnik musi mieć świadomość, że za efekt użycia mieszaniny zbiornikowej jest odpowiedzialny tylko on.

Przeczytaj również: Mrówczan potasu czyli potas w nowym typie nawozu!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o