Zarzuty UOKiK dla firmy skupującej zboża

Download PDF

UOKiK przeprowadził postępowanie wyjaśniające z którego wynika, że firma PolishAgri mogła stosować nieuczciwe praktyki współpracując z rolnikami. Wobec tego, spółce postawiono zarzuty UOKiK dotyczące przewagi kontraktowej. To jednak nie koniec, Prezes UOKiK zapowiedział, że zweryfikuje inne spółki pod względem stosowanych praktyk. 

PolishAgri to spółka, która hurtowo skupuje różne gatunki zbóż i rzepak przeznaczając je na eksport. Współpracuje przez to z dużym gronem dostawców do których w głównej mierze należą rolnicy. Strony działają na podstawie umowy, której warunki według ustaleń UOKiK mogą być krzywdzące dla dostawców.

Zarzuty UOKiK – spółka obciąża rolników nadmiernym ryzykiem

UOKiK zgromadził materiał z którego wynika, że spółka żąda od rolników realizacji zakontraktowanych dostaw, pomimo wystąpienia okoliczności niezależnych od nich. Szczególnie chodzi o działanie siły wyższej, przez co dostarczenie odpowiedniej ilości rzepaku czy zbóż nie jest możliwe. Spółka przewiduje wówczas dotkliwe kary za brak realizacji umowy.

Za stosowanie tych nieuczciwych praktyk Tomasz Chróstny, prezes UOKiK postawił spółce PolishAgri zarzuty, o których mówił następująco:

,, Postawiłem zarzuty PolishAgri wskazując, że nieuczciwą praktyką jest żądanie od rolników dostarczenia zakontraktowanego towaru w przypadku wystąpienia okoliczności od nich niezależnych i uniemożliwiających realizację dostawy np. w przypadku wystąpienia suszy. Jako nadużycie przewagi kontraktowej traktujemy również zobowiązywanie rolników do zakupu produktów we własnym imieniu po to, by w takich sytuacjach wykonać zawartą ze spółką umowę. A wszystko to pod groźbą wysokich kar finansowych.”

Niekorzystne warunki umowy realizowane przez spółkę w praktyce

Jak podaje UOKiK niekorzystne warunki umów spółka realizowała w praktyce. Co więcej, do Urzędu napływały sygnały z których wynika, że rolnicy którzy zgłosili się do PolishAgri z dokumentacją potwierdzającą straty poniesione przez niekorzystne warunki pogodowe uzyskali odmowę wobec uczciwego rozliczenia umowy. Spółce postawiono zarzuty nałożone przez UOKiK, a oprócz tego za nieuczciwą przewagę kontraktową grozi im kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK przypomina jednocześnie, że rolnicy mogą zgłosić nieprawidłowości wynikające ze współpracy poprzez specjalny formularz znajdujący się pod linkiem – https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/

Czytaj również: Ustawa o przewadze kontraktowej- rolnicy mogą zgłaszać uwagi

Źródło: UOKiK

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o