Zwalczanie chwościka w buraku cukrowym

Chwościk buraka cukrowego to najgroźniejsza choroba liści, których powierzchnia może w wyniku porażenia zostać zredukowana nawet o 80%. Ograniczenie powierzchni asymilacyjnej mocno wpływa na redukcję plonu oraz zawartość cukru w korzeniach. Oprysk na chwościka buraka jest zatem kluczowym zabiegiem w tej uprawie.
Optymalne warunki do rozwoju sprawcy chwościka – Cercospora beticola – to temperatura 25–30°C w dzień i powyżej 15°C w nocy przy wilgotności wynoszącej minimum 95%.
Spis treści
Chwościk w buraku cukrowym
W wyniku występowania początkowo okrągłych, wgłębnych, jasnoszarych plam z brązowo-antycyjanową obwódką, które sukcesywnie się łączą i zwiększają zajmowany obszar, dochodzi do zamierania liści. W trakcie wegetacji tworzą się zatem nowe, co prowadzi do wydłużenia głowy korzeni.
Zwalczanie chwościka w burakach cukrowych

Chwościk buraka cukrowego to najgroźniejsza choroba liści, których powierzchnia może w wyniku porażenia zostać zredukowana nawet o 80%
Prowadzone lustracje plantacji buraka pozwolą wybrać odpowiedni moment na rozpoczęcie walki z chwościkiem:
I zabieg:
5 VIII – pierwsze objawy na 5% roślin;
6–15 VIII – pierwsze objawy na 15% roślin;
16 VIII–5 IX – pierwsze objawy na 45% roślin;
II zabieg:
6–30 IX – objawy na 45% roślin.
Warto dodać, że obecność w pobliżu uprawy buraka ćwikłowego będzie podpowiedzią co do możliwości pojawienia się zagrożenia na naszych polach. Gatunek ten odgrywa bowiem rolę rośliny wskaźnikowej.
Nowy fungicyd w ochronie buraka cukrowego
„Revolucja” jest kontynuowana i poszerza swój zasięg. Teraz wkracza w uprawę buraka cukrowego z nową substancją czynną. Wysoką skuteczność zwalczania chwościka buraka cukrowego zapewni dobrze znana już w uprawie zbóż substancja Revysol. Belanty to nowy fungicyd przeciwko chwościkowi buraka, którego działanie opiera się na blokowaniu biosyntezy ergosterolu, co powoduje rozdarcie membran komórkowych i śmierć C. beticola. Przewaga fungicydu Belanty nad standardowymi triazolami wynika z tworzenia struktury wiążącej przypominającej „hak”, która potrafi nawet 100 razy mocniej wiązać się z enzymem patogenu. Jednocześnie pojawienie się nowej substancji w walce z chwościkiem daje większą możliwość rotacji środkami.
Oprysk na chwościka buraka
Program ochrony buraka przed chorobami z Belanty zakłada różne kombinacje. Zwalczanie chwościka w burakach cukrowych tym preparatem proponuje się wykonać w systemie dwu- lub trzyzabiegowym. System dwuzabiegowy opiera się na wykorzystaniu Belanty do pierwszego zabiegu:
- I zabieg fungicydowy: Belanty 1,5 l/ha + 2400 g siarki lub 450 g miedzi;
- II zabieg fungicydowy: standardowy fungicyd.

Prowadzone lustracje plantacji buraka pozwolą wybrać odpowiedni moment na rozpoczęcie walki z chwościkiem
W zależności od rejonu uprawy buraka cukrowego konieczne może się okazać prowadzenie ochrony systemem trzyzabiegowym. W takich sytuacjach Belanty rekomendowany jest do pierwszego i trzeciego zabiegu:
- I zabieg fungicydowy: Belanty 1,5 l/ha + 2400 g siarki;
- II zabieg fungicydowy: standardowy fungicyd;
- III zabieg fungicydowy: Belanty 1,5 l/ha + 450 g miedzi.
Warto dodać, że Belanty to nie tylko preparat na chwościka. Jest również skuteczny przeciwko innym chorobom zagrażającym liściom: brunatnej plamistości liści buraka oraz rdzy buraka. Taki zakres działania gwarantuje otrzymanie wysokich plonów cukru.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
