Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku – czym i kiedy!

Tantniś krzyżowiaczek to uciążliwy motyl, który potrafi wyrządzić niemałe szkody w uprawie rzepaku. Jego rozwojowi sprzyja ciepła i sucha pogoda jesienią. Skuteczne zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku to podstawa zdrowej plantacji!

Tantniś krzyżowiaczek często pojawia się na polu w towarzystwie mszyc. Obydwu gatunkom szkodników w rozwoju sprzyja ciepła i sucha – jesienna pogoda. Ostatnie sezony wegetacyjne były sprzyjające dla ich występowania. Nie należy lekceważyć obydwu szkodników i rozpocząć ich zwalczanie zgodnie z sygnalizacją.

 Tantniś krzyżowiaczek powoduje znaczące straty

Liczne okrągłe lub nieregularne dziury powygryzane w liściach rzepaku ozimego to objawy żerowania tantnisia krzyżowiaczka. Ten mały motyl w sprzyjających warunkach potrafi spowodować nie małe szkody na plantacji. Tantniś krzyżowiaczek, w ciągu roku potrafi rozwinąć nawet 4 pokolenia. Szkodnik ten chętnie atakuje nie tylko rzepak ozimy, ale także inne rośliny z rodziny kapustnych. Stadium szkodliwym są larwy uszkadzające młode liście, stożek wzrostu oraz liście sercowe. Ostatnie ich pokolenie na plantacji pojawia się zazwyczaj we wrześniu oraz październiku. Gąsienice najczęściej żerują przez 3-4 tygodnie. Na roślinie można spotkać od kilku do nawet kilkunastu sztuk. Mają one zieloną barwę, są słabo owłosione, a charakterystyczną cechą jest czarna głowa.

Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku

zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku

Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku – Inazuma 130 WG

fot. Sumi Agro Poland

Progiem ekonomicznej szkodliwości jest 1 gąsienica na jednej roślinie. Po zaobserwowaniu na plantacji gąsienic lub pierwszych uszkodzeń spowodowanych ich żerowaniem należy wykonać zabieg insektycydowy. Przykładem skutecznego produktu w zwalczaniu tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku jest Inazuma 130 WG od firmy Sumi Agro Poland. Jest to produkt działający na gąsienice kontaktowo oraz żołądkowo , dzięki zawartości dwóch substancji czynnych – acetamiprydu oraz lambda-cyhalotryny.

Zabieg należy wykonać jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH13-19). Zalecaną dawką stosowania jest 0,25-0,30 kg/ha. Warto podkreślić, że Inazuma 130 WG to insektycyd działający niezależnie od warunków pogodowych. Skutecznie zwalcza szkodniki w temperaturze nawet 5ºC oraz jest odporny na zmywanie. Opady deszczu tuż po zabiegu nie obniżają jego skuteczności.

Więcej o produkcie Inazuma 130 WG

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *