Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022. Tylko kilka dni na złożenie wniosku

Zwrot podatku akcyzowego 2022 za paliwo rolnicze, trzeba się spieszyć bowiem wkrótce upływa termin. Informujemy do kiedy składa się wnioski. Przypominamy też, że podstawą wypłaty należnych pieniędzy jest wniosek oraz dołączone do niego faktury VAT. Stanowią one dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Zgodnie z procedurą MRiRW wniosek o zwrot podatku akcyzowego 2022 wraz z załącznikami – fakturami, składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warto podkreślić, że dokumenty składa się w jednostce administracyjnej, na terenie której położone są grunty rolne.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 – terminy składania wniosków

Biorąc pod uwagę, że rolnicy ubiegają się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dwa razy w roku, bez wątpienia warto przypomnieć terminy składania tych wniosków. Otóż właśnie dobiega końca wyznaczony czas składania dokumentów. Trwa on od 1 do 31 sierpnia. Pierwszy termin ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 obowiązywał od 1 do 28 lutego. Rolnicy ubiegający się o zwrot podatku muszą pamiętać także o okresach gromadzenia faktur VAT za paliwo rolnicze.

Kiedy składa się wniosek o zwrot podatku akcyzowego 2022?

Tylko do środy – 31 sierpnia, składa się wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022. To ostateczny termin, aby odzyskać zwrot podatku określonego na 2022 rok.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 – okresy gromadzenia faktur

W tegorocznej procedurze ubiegania się o zwrot akcyzy producenci, którzy składali wniosek w pierwszym terminie, tj. od 1 do 28 lutego, dołączali do niego faktury za okres zakupu paliwa z konkretnego przedziału czasowego. Zobowiązani byli oczywiście dołączyć dowody dokumentujące zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.

Zwrot podatku akcyzowego 2022 za paliwo rolnicze

Upływa termin na zwrot podatku akcyzowego 2022 za paliwo rolnicze.

fot. Deutz-Fahr

Kończący się drugi nabór wniosków o zwrot akcyzy za paliwo wymaga od producentów również okazania faktur VAT za nabyte paliwo. Mowa tu o okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. Jeśli chodzi o wymagane dowody zakupu paliwa rolniczego to rolnicy mogą dołączać do wniosku także kopie wymaganych faktur.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 dla hodowców bydła

Producenci bydła dołączają obowiązkowo do wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powinien on zawierać min. informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, będącego w posiadaniu producenta rolnego. Dotyczy to, jak informuje ministerstwo rolnictwa – każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe określonych.

Co ważniejsze, hodowca może ubiegać się o zwrot podatku w odniesieniu do bydła w pierwszym lub drugim terminie danego roku. W tym celu dołącza do wniosku dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR wystawiony na siebie, jednorazowo w danym roku.

Ile wynosi zwrot podatku akcyzowego dla rolników? Limity i wypłaty

Jak informuje rolników minister Henryk Kowalczyk, limit zwrotu podatku akcyzowego 2022 za paliwo rolnicze wynosi:

  • 110,00 zł x ilość ha użytków rolnych,
  • oraz 40,00 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Rolników, prawdę powiedziawszy, interesują także terminy wypłaty akcyzy. Otóż w tym roku zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 odbywał się w dwóch terminach. Dla wniosków złożonych w pierwszym terminie wypłatę realizuje się w okresie od 1 do 30 kwietnia. Rolnicy składający wnioski w sierpniu otrzymują pieniądze w terminie od 3 do 30 października.

Podsumowując warto po wielokroć przypominać rolnikom o dacie zakończenia naboru wniosków o zwrot akcyzy. Może nie są to kwoty w pełni satysfakcjonujące producentów, ale dzisiaj jest ważny każdy grosz zasilający budżet gospodarstwa.

Po więcej informacji w temacie – zwrot podatku akcyzowego 2022 za paliwo rolnicze sięgnij na stronę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej.

Czytaj również: Dopłaty dla rolników do paliwa po nowemu – co warto wiedzieć?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *