Dopłaty dla rolników do paliwa po nowemu – co warto wiedzieć?

Uwaga! Dopłaty dla rolników do paliwa to sztandarowy punkt Polskiego Ładu. 10 złotych więcej za zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Już nie 100 a 110 zł od 1 ha otrzymają rolnicy w związku ze wzrostem stawki dopłat za paliwo. Czy zrekompensuje to rosnące koszty produkcji rolniczej? Kiedy wyższa stawka wejdzie w życie?

Czy dołożenie 10zł/ha zrekompensuje rosnące koszty produkcji rolniczej, wzrost cen nawozów, środków ochrony roślin, maszyn itd.? Dlaczego akurat 10 zł a nie 5 lub 20 zł? Czy były konsultacje z rolnikami na temat realnych kosztów produkcji i udziału w nich paliwa? Raczej nie, ale receptą na bolączki rolników, wszystkie oczywiście, jest… Polski Ład!

Przeczytaj również: Więcej ziemi dla rolników w ramach Polskiego Ładu?

Dopłaty dla rolników do paliwa – po staremu

dopłaty dla rolników do paliwa

Dopłaty dla rolników do paliwa po nowemu – od kiedy zacznie obowiązywać wyższa stawka?

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

Zanim polska wieś zamieni się w EL Dorado warto pamiętać o obecnie obowiązujących stawkach dopłat do paliwa rolniczego.

Otóż aktualna stawka dopłat do paliwa rolniczego wynosi 100 złotych do 1 ha użytków rolnych oraz kolejne 30 złotych do 1 dużej jednostki przeliczeniowej – DJP bydła. Dotyczy to rzecz jasna krów mlecznych i bydła mięsnego.

Przeliczniki DPJ

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie są wartości przeliczników DPJ. Ma to znaczenie przy staraniu się o dopłaty dla rolników do paliwa. Należy pamiętać, że każda grupa zwierząt ma przelicznik i co za tym idzie odpowiednią wycenę w złotówkach. Przeliczniki kształtują się następująco:

 • cielęta do 6 miesięcy – 0,15 DJP;
 • jałówki od 6 miesiąca do 1 roku – 0,3 DJP,
 • buhaje od 6 miesiąca do 1 roku – 0,36 DJP;
 • jałówki od 1 roku do 18 miesięcy – 0,8 DJP,
 • buhaje od 1 roku do 18 miesięcy – 0,9 DJP;
 • krowy – 1 DJP;
 • buhaje powyżej 18 miesięcy – 1,4 DJP.

Uwaga, o przeliczenie swojego stada na DJP zwracamy się do biura powiatowego ARiMR z wnioskiem o dopłaty dla rolników do paliwa. Jest to wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP bydła w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Dopłaty do paliwa rolniczego 2021 – ważny termin

Warto również dodać, że dużymi krokami zbliża się kolejny termin składania wniosków o dopłaty dla rolników do paliwa.

Faktem jest że za niecały miesiąc, już od 2 sierpnia 2021 r. trzeba przygotować wniosek z załącznikami. Ostatecznie, w terminie od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. składamy odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2021 r.

Przeczytaj również: Paliwo rolnicze na hektar – będą zmiany w limicie?

Zwrot za paliwo dla rolników. Podsumowanie

Należy pamiętać, że projektowane zmiany stawek, jak zapewnia premier Mateusz Morawiecki mają wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r.

Gdyby jednak Polski Ład dotknęły przypadkiem jakieś turbulencje, pamiętajcie o drugiej ważnej dacie. Tak czy inaczej wniosek o dopłaty dla rolników do paliwa wraz z załącznikami składa się od 1 lutego 2022 r. do 1 marca 2022 r. Podsumowując, manipulacje dopłatami do paliwa wciąż trwają, toteż nie warto się do nich zbytnio przywiązywać. O wysokości dopłat nie decyduje faktyczne, realne zużycie paliwa lecz wysokość słupów w sondażach popularności.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 98

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Marek pisze:

  Państwo z rolników robi dziadów 10 złotych, w wielu krajach jest paliwo rolnicze, a czemu w Polsce Państwo nie w prowadza

 2. Avatar Sęp pisze:

  Co mi z tej dopłaty jak to i tak nie starcza według założonego limitu który jest przydzielony na gospodarstwo ropa powinna być tak jak w Danii zielona i kosztować w Pl 2 zl skoro nie jeżdżę po ulicy po co mam płacić jałmużnę dla Państwa tak samo powinno być dla firm które wykorzystują maszyny budowlane pomijając już fakt że w traktory czy koparki można byłoby lać bio paliwo nie wspominając że dla SZAREGO KOWALSKIEGO paliwo powinno kosztować Max 4zl przy średniej krajowej 2.500 na rękę. I taki Premier ci powie że on chce gonić Europę zachodnią ceny wszystkiego w górę A pensje w miejscu

 3. Avatar Arek pisze:

  Pamiętamy jeszczę piątkę kaczyniaka, do dziś nikt z ministerstwa rolnictwa nie spotkał się z przedstawicielami izby rolniczej, teraz kupują głosy i dalej wciskają kit…