Zwrot za paliwo: ostatni dzień składania wniosków!

Zwrot za paliwo: ostatni dzień składania wniosków!

29 lutego to ostatni dzień na składanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze! Przypominamy najważniejsze kwestie!

29 lutego to ostatni dzień na składanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze! Przypominamy zatem najważniejsze kwestie!

Podstawą ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego, czyli uzyskania dopłaty do paliwa, są zbierane przez rolnika faktury VAT. Warto jednak dodać, że w tym roku podjęto decyzję o zwiększeniu stawki zwrotu z 0,95 zł/l do 1,00 zł/l, a zwrot będzie mógł wynieść maksymalnie 86 zł na 1 ha użytków rolnych. Oznacza to kwotę o 4,30 zł/ha wyższą niż w ciągu ostatnich 2 lat.

Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze można składać od 1 do 29 lutego 2016 r. oraz od 1 do 31 sierpnia 2016 r.

Wzorem lat poprzednich, w 2016 r. obowiązują 2 terminy, w których można składać wnioski – pierwszy od 1 do 29 lutego 2016 r., kolejny od 1 do 31 sierpnia 2016 r. By ubiegać się o zwrot akcyzy, rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami), stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. (w terminie pierwszym). Z kolei przy naborze sierpniowym producenci rolni powinni złożyć wnioski za okres od 1 lutego do 31 lipca 2016 r.

wiosna / zwrot za paliwo

O kolejny zwrot akcyzy rolnicy będą mogli ubiegać się w sierpniu.

Pieniądze będą wypłacane w terminach:

  1. od 1 do 29 kwietnia 2016 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie,
  2. od 1 do 31 października 2016 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie.

Rolnicy otrzymają pieniądze przelewem na rachunek bankowy wskazany we wniosku bądź gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta.

Na koniec dodajmy, że Krajowa Rada Izb Rolniczych domagała się podwyższenia stawki zwrotu do 1,20 zł/l, choć, jak widać, udało się to tylko częściowo. Swój wniosek Rada argumentowała tym, że takie podwyższenie byłoby zgodne z prawem Unii Europejskiej, a ponadto mogłoby pozytywnie wpłynąć na sytuacje rolników. Rada próbowała również zmienić terminy składania wniosków, co mogłoby być faktycznie korzystne dla rolników, argumentując to koniecznością prowadzenia prac polowych w sierpniu oraz sezonem urlopowym w urzędach. Terminy niestety nie zostały przesunięte.

Dotacje na przetwórstwo – 30 marca 2018 r. rusza nabór wniosków!

Nawet 15 mln zł wsparcia na inwestycje mogą otrzymać mikro, małe i średnie zakłady przetwórcze

20 marca 2018

e-wnioski – jakie konsekwencje czekają rolników, jeśli źle je wypełnią?

Czy e-wnioski można poprawiać po ich złożeniu? Czy wprowadzone błędne dane będzie poprawiał rolnik i ARiMR, a na ile skoryguje to system informatyczny?

12 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij