Agro Show 2021. Spotkanie ministra Pudy z AGROunią ustalone

W miniony weekend po raz kolejny odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2021. To wydarzenie to okazja nie tylko do zaprezentowania najnowszych maszyn i urządzeń rolniczych, ale także dobre okoliczności do przeprowadzenia rozmów. W czasie tegorocznej wystawy doszło do wyczekiwanego przez AGROunię spotkania Michała Kołodziejczaka z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą. 

AGRO SHOW 2021, czyli Międzynarodowa Wystawa Rolnicza odbyła się w dniach 24-26 września br. Od 1999 r. wydarzenie to organizuje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). W czasie ostatniego dnia wystawy, czyli 26 września 2021 roku liderowi AGROunii wraz z obecnymi na miejscu rolnikami udało się porozmawiać z ministrem rolnictwa o aktualnych problemach występujących w rolnictwie. Ustalono również termin kolejnego spotkania.

AGRO SHOW 2021. Rozmowa ministra rolnictwa z Michałem Kołodziejczakiem

Tegoroczną wystawę AGRO SHOW 2021 odwiedzili nie tylko rolnicy, ale także osoby związane z instytucjami państwowymi. Nie zabrakło również ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, który zgodził się porozmawiać zarówno z liderem AGROunii Michałem Kołodziejczakiem jak i z zebranymi rolnikami. Grzegorz Puda był pytany m.in. o to dlaczego nie chce spotkać się z AGROunią. Szef resortu rolnictwa tłumaczył, że AGROunia nie jest członkiem Porozumienia Rolniczego, a poza tym do niego nie dotarły informacje, że AGROunia chce się z nim spotkać. Tematem rozmów podczas AGRO SHOW 2021 była również trudna sytuacja producentów świń w związku z ASF i zatrważająco niskie ceny obowiązujące na rynku wieprzowiny.

Michał Kołodziejczak z AGROunii zadał ministrowi następujące pytanie: Czy pan wie po ile rolnicy sprzedają dzisiaj świnie?

Na co Grzegorz Puda odpowiedział, że w różnych cenach. Po czym dodał, że niektórzy rolnicy sprzedają świnie po 5 zł. Lider AGROunii skierował do ministra rolnictwa jeszcze jedno pytanie dotyczące znoszenia stref ASF w woj. łódzkim, czyli w zagłębiu trzodziarskim.

Dlaczego wniosek o ściągnięcie stref w Piotrkowie został złożony tak późno? Już dzisiaj Komisja Europejska mogłaby rozpatrzyć wniosek o ściągniecie stref, ale pan i pana pracownicy złożyli go bardzo późno?

Minister rolnictwa przyznał, że być może odbyło się to za późno, „zaraz po zmianach personalnych były działania” – skwitował.

Bednary 2021. Grzegorz Puda spotka się z AGROunią

Koniec końców liderowi AGROunii i ministrowi rolnictwa udało się na spokojnie porozmawiać w czasie wystawy AGRO SHOW 2021 i ustalić termin spotkania, o które AGROunia zabiega od dłuższego czasu. O tym fakcie poinformował Michał Kołodziejczak mówiąc:

Ustaliliśmy jedną rzecz: termin spotkania. Rozpoczynamy dwustronne rozmowy: AGROunia -Ministerstwo. Zobaczymy co da się zrobić. Trzeba to wziąć za dobrą kartę. My wiemy czego chcemy żądać. My wiemy jak wygląda dzisiejsza sytuacja (…). Spotkanie odbędzie się 4 października, za tydzień w poniedziałek. 

AGROunia podsumowała rozmowy z ministrem Pudą podczas AGRO SHOW 2021 następująco:

Dziś miały miejsce niecodzienne wydarzenia. Na targi przyjechał minister Puda. To wydarzenie przejdzie do historii tych targów, i nie tylko tych. On myślał, że rolnicy podarują mu to jak się zachowuje wobec nich. Nic bardziej błędnego.

Więcej na temat cen za trzodę chlewną pisaliśmy również w artykule: Rynek trzody chlewnej 2021. Ceny pójdą wreszcie w górę?

Źródło: agroshow.pl; FB AGROunia

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 36

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *