Rynek trzody chlewnej 2021. Ceny pójdą wreszcie w górę?

Sytuacja na rynku trzody chlewnej 2021 od dłuższego czasu nie napawa optymizmem. Aktualne ceny żywca wieprzowego pomimo upływu tygodni utrzymują się na niskim poziomie. Wielkich zmian nie widać, jednak niewielki promyk nadziei można znaleźć analizując wynik ostatniej licytacji ISW w Niemczech. Czy rynek trzody chlewnej 2021 ma szansę odbić się od dna? Sprawdźmy!

Do sytuacji na rynku wieprzowiny odniósł się Pomorsko-Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej ,,POLSUS” w Bydgoszczy. Związek ten przedstawił jak wygląda obecnie rynek trzody chlewnej 2021. Podobną analizę przedstawił Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG”. Czy na podstawie tych opracowań można stwierdzić że poprawa w branży wieprzowiny i wzrost cen to tylko kwestia czasu? Sprawdźmy!

Rynek trzody chlewnej 2021. Cena żywca wieprzowego 2021 bez zmian

Z opracowania przedstawionego na profilu FB Pomorsko-Kujawskiego Związku ,,POLSUS” wynika, że w odniesieniu do poprzedniego tygodnia na rynku wieprzowiny nie pojawiły się żadne zmiany. Za tusze 57% w Niemczech wypłaca się 1,25 €, natomiast w Polsce maksymalna cena wynosi 5,70 zł.

Na złe nastroje panujące u krajowych hodowców trzody chlewnej i dalsze spadki cen zwrócił również uwagę KZP – PTCh ,,POLPIG”. Podkreślając jednocześnie, że producenci świń od kilku miesięcy dokładają do każdej sztuki sprzedawanego tucznika.

Pomimo stabilizacji cen w Niemczech, krajowe skupy obniżyły cenę o 15 groszy za kilogram w stosunku do ubiegłego tygodnia – podaje POL-PIG.

Przeczytaj również: Niedochodowa produkcja żywca wieprzowego – hodowcy skazani na straty?

Ceny trzody chlewnej. Jest szansa na podwyżki?

Według P-K Związku ,,POLSUS” promykiem nadziei może być wynik sprzedażowy wtorkowej licytacji ISW w Niemczech. Sprzedano podczas niej bowiem wszystkie 600 szt. świń. Ponadto, kupujący zdecydowali również o niewielkiej podwyżce ceny w wysokości 1 centa.

Jak zauważają związkowcy z ,,POLSUS” jeżeli sytuacja powtórzy się to można stwierdzić, że zachodni rynek trzody chlewnej 2021 ustabilizował się. Co to oznacza dla krajowych producentów świń?

Jeżeli zapasy w magazynach są mniejsze, to wysyłka mięsa z Zachodu do Polski przestanie płynąć tak szerokim strumieniem jak dotychczas, a to oznaczać będzie konieczność korekt w cennikach, by zachęcić sprzedających do odstawy żywca do konkretnych zakładówwyjaśnia Bartosz Czarniak z ,,POLSUS”

Po czym dodał, że wyższe ceny trzody chlewnej 2021 powinny pojawić się już w przeciągu najbliższych 2-4 tygodni. Bartosz Czarniak z ,,POLSUS” ma również nadzieję, że przypuszczenia okażą się prawdziwe, a podwyżki cen okażą się na tyle wysokie, aby zrekompensować poniesione wydatki.

Sprawdź aktualne ceny trzody chlewnej.

Przeczytaj również: Dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2021 będzie wyższe!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *