Do 25 czerwca można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Nabór dokumentów prowadzony jest w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Do 25 czerwca można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego.
fot. Fotolia
Dopłaty udziela się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
ziemniak.
Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon. Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika powierzchni upraw i stawki dopłaty.
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
NIK o rolnictwie ekologicznym
W Najwyższej Izbie Kontroli odbyła się debata ekspertów, dotycząca sytuacji rolnictwa ekologicznego w Polsce. Podczas spotkania dyskutowano o przyczynach regresu na krajowym rynku produktów ekologicznych.
Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej.
fot. Fotolia
– Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej. Tak się jednak nie dzieje, a produkty wytworzone w naszym kraju wykorzystywane są z zyskiem głównie przez zagraniczne firmy – informuje NIK.
Polacy wciąż wydają bardzo mało na produkty ekologiczne. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju przeznacza na nie rocznie 4 euro, tj. ponad 25 razy mniej niż obywatel Niemiec. Czy istnieje sposób na zwiększenie popytu?
Jednym z proponowanych przez ekspertów rozwiązań jest wydzielenie środków na promocję żywności ekologicznej na rynku krajowym.
Źródło: Najwyższa Izba Kontroli
Restrykcje przy sprzedaży ziemi
Restrykcje przy sprzedaży ziemi
fot. Fotolia
Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Co to oznacza?
– Nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR) – informuje Gazeta Prawna.
Jak wynika z zeszłorocznej uchwały Sądu Najwyższego – ograniczenia w sprzedaży ziemi nie obowiązują jednak w przypadku egzekucji z nieruchomości rolnych wszczętych przed wejściem w życie restrykcji.
Dodaj komentarz