Aplikacja IRZplus — ARiMR informuje o ważnych zmianach
W ostatnim czasie aplikacja IRZplus przeszła gruntową zmianę, o czym poinformowała ARiMR. Modyfikacje, które w niej wprowadzono, są istotne dla rolników dokonujących m.in. zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych, czy też deklaracji gatunków utrzymywanych zwierząt. Co dokładnie zmieniono? Sprawdźmy!
Aplikacja IRZplus uległa zmianie, o czym poinformowała ARiMR. Modyfikacje, które w niej wprowadzono wiążą się również z rozbudową systemu IRZplus przeprowadzoną w dniu 9 grudnia 2024 r. W ramach rozbudowy aplikacji ARiMR przeprowadziła dodatkową weryfikację danych przekazywanych przez rolników. Na tym jednak zmiany w tej aplikacji się nie kończą.
Aplikacja IRZplus — dodatkowa weryfikacja danych przez ARiMR
Analiza danych w systemie IRZplus przeprowadzona przez ARiMR wykazała, że rolnicy składają zgłoszenia dotyczące zdarzeń wybycia zwierząt przed zgłoszeniem przybycia zwierząt do siedziby stada. To powoduje szereg nieprawidłowości, a w konsekwencji uruchamiane są przez ARiMR postępowania wyjaśniające. Aby zniwelować pojawiające się problemy w aplikacji IRZplus od 9 grudnia 2024 r. ARiMR wprowadziła dodatkową weryfikację poprawności składanych zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych.
Dane, które zawiera aplikacja IRZplus będą więc dodatkowo sprawdzane przez ARiMR, pod względem tego czy dane zwierzę opuszczające gospodarstwo, przebywało w nim w dniu zgłoszenia zdarzenia. Jeżeli dane zwierzę nie będzie przebywać w gospodarstwie na podany dzień, to wtedy system określi takie zdarzenie jako błąd informacyjny. System jednocześnie poinformuje o braku zwierzęcia albo zwierząt w gospodarstwie na dzień dokonania zgłoszenia.
Aplikacja IRZplus wygeneruje komunikat błędu informacyjnego o treści: „Zwierzę nie przebywało w działalności <numer działalności> dotyczy zwierzęcia o numerze identyfikacyjnym <numer identyfikacyjny zwierzęcia> na pozycji <lp. pozycji>”. Powyższe działanie nie jest błędem aplikacji, więc nie należy zgłaszać problemu z działaniem aplikacji IRZplus – informuje ARiMR.
Co trzeba uzupełnić w IRZplus? ARiMR przypomina
Ponadto ARiMR przypomina rolnikom o konieczności dokonywania zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych zgodnie z ich kolejnością. To znaczy, w pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszenia potwierdzające przybycie/urodzenie zwierząt, a dopiero w dalszej kolejności wybycie zwierząt z gospodarstwa. Jednocześnie rolnicy muszą pamiętać o zachowaniu terminów na zgłoszenie zdarzeń, określonych w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z dnia 4 listopada 2022 r.
Aplikacja IRZplus rozbudowana przez ARiMR — pozostałe zmiany
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w dniu 9 grudnia 2024 r. aplikacja IRZplus została przebudowana przez ARiMR. Oprócz powyżej wymienionych zmian Agencja wprowadziła modyfikacje w zakresie m.in. wyszukiwania dokumentów, przeglądu działalności, czy też wprowadzania i edycji dokumentu.
Więcej na ten temat rolnicy mogą przeczytać w Podręczniku Użytkownika aplikacji IRZplus, który jest dostępny pod podanym linkiem – IRZplus – materiały
Źródło: www.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!