Ardanowski o rolnikach: spotkałem się z zarzutem, że za bardzo brałem stronę rolników

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski udzielił niedawno wywiadu podczas którego mówił o rolnikach i ich codziennych problemach i bolączkach. Wspominał również o tym, że spotkał się z zarzutem, że za bardzo bronił polskich rolników. 

Do 15 lutego br. trwają konsultacje społeczne nad projektem Planu Strategicznego WPR. Wstępną analizę tego Planu ma również za sobą Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że przewodniczy jej były minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski. W programie ,,Wieś to też Polska” Ardanowski mówił o rolnikach i o głównych zadaniach Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Ardanowski o rolnikach, prezydencie RP i Radzie ds. Rolnictwa

Jan Krzysztof Ardanowski w czasie wywiadu podkreślił, że Rada została powołana po to, aby przedstawiać prezydentowi Dudzie trudne i skomplikowane założenia, które pojawiają się w rolnictwie krajowym, europejskim i światowym. Przypomniał jednocześnie, że prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie sprzeciwiał się działaniom, które mogą zaszkodzić polskiej wsi:

,, Jeżeli będą działania szkodliwe dla polskiej wsi, to on będzie te działania wetował. (…) Że zawetuje jeżeli ktokolwiek będzie próbował znowu piątkę dla zwierząt (…) przepychać przez parlament.”

Były minister rolnictwa odniósł się również do stereotypów o rolnikach, przez które większość społeczeństwa, w tym również politycy uważają rolników za grupę roszczeniową i pazerną, która tylko myśli o tym, jak otrzymać pieniądze. Ardanowski mówiąc o rolnikach podkreśla, że niektórzy uważają, że decyzje polityczne, a także wyborcze na wsi można kupić dając rolnikom pieniądze.

Takie zachowanie były minister rolnictwa ocenia następująco – To świadczy o głębokim niezrozumieniu mentalności ludzi na wsi. Po czym dodaje, że rolników należy szanować, ponieważ to oni zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe.

Ardanowski za bardzo bronił rolników?

Były minister rolnictwa w czasie wywiadu przypomniał, że zarzucano mu, że za bardzo był po stronie rolników:

,, Ja spotkałem się z zarzutem, że za bardzo brałem stronę rolników. A czyją miałem brać? Z kim się miałem utożsamiać? Ja rolnik jeden z nich.”

Ardanowski wspominając o rolnikach zwrócił uwagę na to skąd biorą się dochody rolników: – Boję się, że problemem u wielu polityków jest niezrozumienie, że dochody rolnicze nie biorą się tylko z dotacji unijnych, czy krajowych. Ale przede wszystkim z tego co rolnicy wytworzą, siłą swoich mięśni, swojej głowy, swojej organizacji pracy i ulokują na rynku za przyzwoitą cenę. 

Dlatego też rynek powinien być przejrzysty, z gwarancjami dla rolnika. Jak podkreślił Ardanowski rolników często okrada nie państwo czy UE, tylko ten, który od nich kupuje. Dlatego należy zadbać, aby dochody rolników odgrywały ważną rolę w łańcuchu żywnościowym. Rolników natomiast należy przekonywać do tworzenia spółdzielczości, ponieważ wspólnymi siłami mogą oni więcej osiągnąć.

Czytaj również: Rada do spraw Rolnictwa zajmie się Planem Strategicznym dla WPR

Zobowiązanie wobec rolników ważniejsze niż zalecenia partii

Źródło: TV Trwam; Radio Maryja

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 369

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Rajmund pisze:

  Kiedy ten spsychopaciały, nienawidzący zwierząt sadysta, sługa muzułmańskiego i żydowskiego lobby przestanie wreszcie zatruwać umysły swoimi zwyrodniałymi teoriami?

 2. Avatar Grażyna pisze:

  Przez Ardanowskiego i jego rozporządzenia o Covidzie, nie mogłam przejąć płatności po zmarłym mężu, bo jak jeszcze był ministrem to zapisał wprost że nie można przejąć płatności po zmarłym i on mówi że dbał o rolników, chyba swoich kumpli….a kiedyś jak synkowie młodego rolnika pobrali kiedyś to ciekawe czy nadal gospodarują czy tylko sobie załatwił żeby mogli kasę wziąć. Oszust i cwaniak. Adoptowany teraz przez Andrzejka w miejsce pożegnalnej do Arimr Haliny Szymańskiej. Tylko się pytam czemu PiS obniżył wiek emerytalny i obsadza emerytami stołki za grube pieniądze. Dajcie odpocząć tym swoim kolesiom i koleżankom.

 3. Avatar joanna pisze:

  Ja rolnik panu mówię, że nic pan dla nas nie zrobił. Zadnych dodatkowych pieniędzy nie dostaliśmy od państwa, a wystarczyly nam kontraktacje, wstrzymanie produktów z zagranicy, których jest u nas w nadmiarze i sprawa ubezpieczeń nie ruszona. To nic rzadu nie kosztowało. Miały być większe dopłaty i nic. Pana sukces to wypłacenie niektórym suszowego. Ceny środków do produkcji roślin rosną, średnia na zatrudnionego pracownika rośnie a ceny zbytu naszych produktów stoją w miejscu. Nie liczcie na nasze głosy w wyborach jak przez te 3 lata nic się nie zmieni. Niech głosują ci co mają 500+, mama+ i nieboby którzy dostają pieniądze a nigdy nie pracowali i jeszcze mają kupę dzieci które my będziemy utrzymywać.

 4. Avatar Beata pisze:

  A jest dla Ministerstwa Rolnictwa jeszcze inna strona poza intetesami rolnikow, ktorzy ich utrzymuja z ich podatkow? Ktoz to taki?

 5. Avatar Henry Nieford pisze:

  A co ze sklepami wielkopowierzchniowymi ?Ewidentnie ściągają wiele produktów pod swoimi markami likwidując polskie marki i Polskie rolnictwo.Czy nie należałoby skopiować system duński gdzie rolnicy są właścicielami sklepów spożywczych .Nie dajmy z siebie robić popychadeł w myśl tzwIII RP.i ich mocodawców z Rosji Niemiec i nie tylko.Stąd emigracja niskie płace itd wobec tego co zaplanowano w traktacie Ribentrop Mołotow II.Rolnictwo potrzebuje pozytywnych konkretów i gospodarka też.

 6. Avatar Marian pisze:

  Nie mozesz Pan odejsc od koryta trudno sie pogodzic z utrata nie masz Pan honoru zwykly Polski Urzedas z honorem zwierzatka z kreconym ogonemi dlugim gwizdem

 7. Avatar Rolnik Bajto pisze:

  Duduś zawetuje buahahaha ale mnie pajac rozbawił

 8. Avatar Marek pisze:

  Brałeś stronę PIS-u wyłącznie

 9. Avatar Rolnik pisze:

  P.Ardanowski jest pan z rolnikami i mówi pan otwarcie o polskiej wsi

 10. Avatar Janusz Paliząb pisze:

  To Jest Hamstwo Ten Czech Jeden Rezygnuje a nie wie co Traci Tego Czecha No Nie Szanuje Niczego człowiek się narobi nawet jak choroba jakaś typu kaszel katar i tak pójdzie w pole

 11. Avatar Szymon pisze:

  Za Ardanowkiego jeden jedyny raz w historii zrezygnowano ze składek na KRUS przy covid 19 a teraz tego nie ma… Jedynie miasto ma miliony z tarczy antykryzysowej… Rolnik jest jak zwykle w du…