Ardanowski o Polskim Ładzie i wsparciu polskiego rolnictwa

Były minister rolnictwa ocenia poszczególne założenia wynikające z Polskiego Ładu. Mówiąc o Polskim Ładzie Ardanowski podkreśla, że rolnicy liczą na środki finansowe skierowane przede wszystkim na inwestycje w gospodarstwie. Są one ważne również ze względu na wymagania, które nakłada na rolników Europejski Zielony Ład. 

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich był gościem audycji ,,Aktualności dnia”. W trakcie programu wyraził swoje zdanie na temat założeń zaprezentowanych przez rząd w zakresie Polskiego Ładu. Podkreślił, że konieczne są środki na inwestycje w gospodarstwach, a nie tylko na budowę basenów, remiz czy boisk na wsi.

Przeczytaj również: Ardanowski o polskim rolnictwie – zagrożenia i brak pomysłów

Reklama

Ardanowski o Polskim Ładzie: Gdzie w tych programach jest rolnictwo?

Jan Krzysztof Ardanowski mówiąc o Polskim Ładzie podkreślił, że wielu polityków zapewnia o swojej sympatii do małych gospodarstw. Jednak niektórzy z nich nie zdają sobie sprawy, że wiele z tych gospodarstw znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.

Nie pomaga w tym prowadzenie inwestycji tylko dla społeczności wiejskiej, zamiast tych które dotyczą gospodarstw rolnych:

,,Rolnicy pytają: Gdzie w tych programach jest rolnictwo? Przyjmuję za dobrą monetę wszelkie inwestycje na obszarach wiejskich poprawiające jakość życia. To co jest zapowiedziane, czyli kwestia komunikacji, autobusów elektrycznych, szerokopasmowego internetu, poprawy termoizolacji budynków, szkół wiejskich, wymiany kotłów, służby zdrowia na poziomie powiatowym. Trudno z tym polemizować, bo to są rzeczy niewątpliwie ważne. Jednak rolnicy pytają, gdzie są pieniądze na inwestycje w gospodarstwach, bo przecież [Zielony Ład Europejski]  czyli lewicowa ideologia, mówi, że rolnicy będą musieli robić wszystko pod kątem ekologii, ograniczyć nawożenie, środki ochrony, obalić zrównoważone rolnictwo (po części ekologiczne), to na poziomie ogólnym nikt z tym nie dyskutuje.”

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1403796657490300928

Małe i średnie gospodarstwa rodzinne ze wsparciem w Polskim Ładzie. Dowiedz się więcej!

Duże nakłady finansowe i wsparcie przeznaczone tylko na przetwórstwo

Były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski wyrażając swoje zdanie o Polskim Ładzie podkreślił, że ograniczenie spadku produkcji i zwiększenie jakości polskiego rolnictwa jest możliwe z wykorzystaniem dużych nakładów finansowych.

Szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wyjaśnił ponadto, że w Krajowym Planie Odbudowy znajdują się środki na przetwórstwo, czyli nie dla wszystkich gospodarstw:

,,Słyszeliśmy cały czas zapowiedzi, że to, czego nie będzie w ramach pieniędzy unijnych wspólnej polityki, bo nie jest ona zbyt hojna (żeby wyrównać w dalszym ciągu nierówne dopłaty bezpośrednie, chociaż do średniej europejskiej), że środki będą uzupełnione z [Krajowego Planu Odbudowy] . Jednak tam pieniędzy dla gospodarstw nie ma. Tam są środki dla przetwórstw, które wzrosły z relacji do pierwszej wersji, która była żenująco słaba. Ale to nie są środki bezpośrednio dla gospodarstw, chyba że gospodarstwo zdecyduje się na przetwórstwo. Jednak nie wszyscy będą się tym zajmowali.”

Ardanowski wypowiadając się o Polskim Ładzie podkreślił, że zależy mu dobrej realizacji polityki spójności. Polityka ta ma być realizowana przez ministerstwo i samorządy.

W przypadku tych drugich pieniędzy wprost przeznaczonych na rolnictwo nie ma, dlatego niektórzy liczą na wsparcie w ramach Polskiego Ładu:

,,Dlatego z nadzieją wszyscy patrzymy na Polski Ład. Ale konkretem niezbyt hojnym jest 10 zł do hektara przy zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze i to jest wszystko. Reszta to są mgliste zapowiedzi dotyczące, choćby projektu ustawy o rodzinnym gospodarstwie. Minister rolnictwa powtarza jak mantrę, że będzie taka ustawa, tylko na pytanie, co w niej ma być – jest milczenie.”

Czytaj również: Polski Ład – jakie zmiany dla rolników? Sprawdź!

Źródło: Radio Maryja

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *