Będą nowe przepisy emerytalne w KRUS?

Przepisy emerytalne w KRUS wymagają zmian i wprowadzenia nowych rozwiązań. Tak uważają rolnicy i samorząd rolniczy, który niejednokrotnie interweniował w tej sprawie. Czy MRiRW jest takie samego zdania? Czy wkrótce pojawi się nowa ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników?

W ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników należy wprowadzić kilka zmian, które będą korzystne dla rolników. Takiego zdania jest Krajowa Rada Izb Rolniczych, która przekazała swoje propozycje do MRiRW. Czy resort rolnictwa uwzględni zaproponowane rozwiązania? Czy wkrótce pojawią się nowe przepisy emerytalne w KRUS?

Reklama

Nowe przepisy emerytalne w KRUS — co należy zmienić?

Samorząd rolniczy w piśmie do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego przedstawił swoje propozycje zmian, które powinna zawierać ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zarząd KRIR zaproponował, aby nowe przepisy emerytalne w KRUS zawierały następujące, ważne dla rolników zmiany:

  •  zwiększenie dostępu do rehabilitacji leczniczej dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej. Jest to konieczne, ponieważ ilość zainteresowanych rolników na emeryturze przekracza limit przewidziany dla tych osób,
  • dokonanie przesunięć z puli środków przeznaczonych na świadczenia dla rolników czynnych zawodowo do puli środków przeznaczonych dla rolników emerytów, z uwagi na częste przypadki niewykorzystania miejsc w sanatoriach przez rolników czynnych zawodowo,
  • wyrównanie wysokości dofinansowania do rehabilitacji w KRUS, w przypadku rolników czynnych zawodowo, jak i rolników emerytów,
  • rozwiązanie problemu dotyczącego zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej, w przypadku posiadania gospodarstwa przez małżeństwo rolników. Jeżeli jeden jest rencistą, a drugi z małżonków przechodzi na emeryturę.
nowe przepisy emerytalne w KRUS

Czy jeszcze w 2024 r. pojawią się nowe przepisy emerytalne w KRUS? Sprawdzamy, jakie zmiany w KRUS planuje wprowadzić resort rolnictwa.

fot. Canva

Jakie zmiany w KRUS jeszcze w 2024 roku?

Zdaniem samorządu rolniczego nowe przepisy emerytalne w KRUS powinny także uwzględniać zmiany w zakresie emerytur i rent rolniczych przyznawanych przez KRUS. Chodzi tutaj przede wszystkim o wprowadzenie modyfikacji w przepisach w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków jest płatnikiem składek ZUS, a drugi w KRUS.

Kolejną propozycją przedstawioną przez samorząd rolniczy jest umożliwienie rolnikowi ubezpieczonemu w ZUS opłacenia składki emerytalno-rentowej w KRUS. Tak, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego mógł pobierać emeryturę zarówno w KRUS, jak i ZUS.

Ponadto KRIR uważa, że należy zwiększyć kwoty emerytur rolniczych, a także stawki dziennej zasiłku chorobowego. Oprócz tego samorząd rolniczy zaproponował wprowadzenie procentowego naliczania dodatku do emerytury w przypadku osób, które pobierają ją z ZUS. Przedstawiciele rolników uważają, że dodatek powinien być naliczany proporcjonalnie za składki płacone w KRUS, czyli 4% od emerytury w KRUS, za każdy rok płacenia składek.

Ostatnią propozycją zmian, którą przekazała KRIR do ministra rolnictwa jest zwiększenie dodatku do emerytury rolników. W związku ze stażem pracy w rolnictwie, który wynosi ponad 25 lat.

Nowe przepisy emerytalne w KRUS — kiedy się pojawią?

Na powyższe propozycje KRIR, które powinny się znaleźć w nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, odpowiedział wiceminister Michał Kołodziejczak. Wiceszef resortu rolnictwa poinformował, że aktualnie w MRiRW trwają prace legislacyjne nad zwiększeniem liczby rehabilitowanych emerytów w Centralach Rehabilitacji KRUS.

Odnosząc się natomiast do pozostałych propozycji, wszystko wskazuje na to, że nie zostaną one wprowadzone, przynajmniej w najbliższym czasie.

Źródło: www.krir.pl; www.mir.krakow.pl; www.gov.pl

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Bogdan Walczak pisze:

    krus tylko dla rolników a nie cwaniaków np budowlanców

  2. Kozinski Andrzej pisze:

    W 2003roku za kwartalna składkę do kasy moglem kupić 23 bochenki chleba, a teraz na kwartał z dodatku do emerytury zus kupię 6. To jest sprawiedliwość po polsku. Pozdrawiam

  3. Maria Karczeska pisze:

    A co z dodatkiem dla mam które urodziły 4 i więcej dzieci i jeszcze pracowały. Proszę to uwzględnić . Dlaczego w ZUS są doliczanie lata a w KRUS nie ma nic. To bardzo krzywdzące i nie zrozumiałe.

  4. Misia pisze:

    Mam 17 lat składek w KRUS i okazuje się że żadnej emerytury I żadnego zwolnienia w tym czasie to jest hańba, nie miałam też macieżyńskiego ani żadnego dodatku na dzieci a wychowałam trójkę ciężko pracując.