Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym – co mogą robić, a czego nie?

Download PDF

Za moment rozpoczną się na dobre żniwa. KRUS przypomina zwróceniu szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym. Szczególny nacisk należy położyć na to, czego nie mogą robić dzieci w gospodarstwie. 

Uwaga na bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym

KRUS sporządził listę zadań, których dzieci do lat 16 nie powinny wykonywać w gospodarstwie rolnym. Pamiętajmy, że do wypadku w żniwa może dojść wyjątkowo szybko – natłok prac czy pośpiech powodują, że nasza uwaga jest znacznie niższa. Tym bardziej, że dzieci często same garną się do zajęć w gospodarstwie. Jednak w niektórych przypadkach ich pomoc pozwoli na minimalne tylko przyspieszenie prac, a szkody mogą być odczuwalne w skrajnych przypadkach przez całe życie.

bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym

Dzieci mogą pomagać w pracach gospodarskich – nie ma w tym nic złego. Należy jednak pamiętać o ich bezpieczeństwie.

Czego nie mogą robić dzieci w gospodarstwie?

  • Prowadzenie ciągników – oczywiście ważne jest to, że w tym wieku nie posiada się jeszcze uprawnień do prowadzenia ciągników. Jeszcze bardziej istotne jest, że prowadzenie ciągnika – zwlaszcza o dużej mocy i z dużym ciężarem czy maszynami wielkogabarytowymi – wymaga wyobraźni i doświadczenia.
  • Obsługa kombajnu oraz pras – kombajn jest pojazdem, który wymaga od operatora sporego bagażu doświadczenia, ale też wiedzy. Prasa z kolei jest maszyną wyjątkowo niebezpieczną – o wypadkach dziec przy pracach z jej udziałem słyszeliśmy już zbyt wiele…
  • Przebywanie w strefie pracy maszyn – większość maszyn napędzanych jest wałkiem, co powoduje niebezpieczeństwo nawet podczas przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie. Przy załadunku zbóż często używamy ładowarek – w żadnym wypadku dzieci nie mogą znajdować się ani obok, ani tym bardziej pod wysięgnikiem.
  • Dzieci nie powinny zaczepiać maszyn, w tym przyczep do ciągników
  • Dzieci nie powinny znajdować się w pobliżu pracy silnika dmuchawy czy żmijki. Nie powinny również uruchamiać tych urządzeń.

To tylko kilka z czynności, które w najbliższym czasie będą odbywać się w naszych gospodarstwach. W każdej z nich najważniejsze będzie zachowanie zdrowego rozsądku – także w powierzaniu prac dzieciom. 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o