Dzieci na wsi: nie każde atrakcje bezpieczne w wakacje

Dzisiaj zabrzmiał ostatni dzwonek i zaczęły się wakacje. Nie wszystkie dzieci spędzają je na koloniach czy obozach. Dzieci i młodzież z terenów wiejskich często spędzają wakacyjny czas na pomocy w gospodarstwie. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.

Wypadki dzieci na wsi są poważnym problemem, który nasila się szczególnie latem. Bardzo często dzieci wykonują prace, które powinni wykonywać dorośli. Ci drudzy, powierzając dzieciom prace gospodarskie, często nie zdają sobie sprawy, że jest to dla dzieci nie tylko zagrożenie, ale też poważne obciążenie psycho-fizyczne.

Program „Bezpieczne dziecko na wsi” jest próbą zasygnalizowania oraz poinformowania społeczeństwa oraz mediów o tym problemie w celu przeciwdziałania i zapobiegania zagrożeniom.

Państwowa Inspekcja Pracy

Wypadki dzieci na wsi nasilają się w sezonie wakacyjnym, gdy szkoły są zamknięte, a dzieci albo bawią się na terenie gospodarstwa, albo pomagają dorosłym w pracy.

– Najczęstsze są upadki z wysokości, oparzenia oraz porażenia prądem informuje Państwowa Inspekcja Pracy– Problem wypadkowości dzieci na wsi jest stale aktualny, prowadzonych jest bowiem niewiele działań prewencyjnych wśród najmłodszych zamieszkujących tereny wiejskie. Program „Bezpieczne dziecko na wsi” jest próbą zasygnalizowania oraz poinformowania społeczeństwa oraz mediów o tym problemie w celu przeciwdziałania i zapobiegania zagrożeniom.

W trakcie roku szkolnego PIP prowadzi szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną na temat wypadków dzieci na wsi. W przedszkolach i szkołach organizowane są liczne spotkania, warsztaty czy wykłady. Jednak problem wypadków nie zginie, dopóki dorośli będą powierzać dzieciom obowiązki niedostosowane do ich wieku i nie wykażą się umiejętnością przewidywania.

 

Przeczytaj też: Kolonie nad morzem dla dzieci rolników z lubuskiego

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *