Budowa stawu bez pozwolenia. Będą zmiany w przepisach!

Budowa stawu, a także zbiornika wodnego bez pozwolenia już wkrótce będzie możliwa. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy, którą przyjęła Rada Ministrów. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do budowy stawów i zbiorników wodnych na cele rolnicze. 

Budowa stawu bez pozwolenia będzie możliwa dzięki zmianom w Prawie budowlanym. W nowelizacji ustawy znajdą się stosowne zapisy, dzięki którym wymogi i procedury staną się mniej skomplikowane, niż obecnie.

Reklama

Budowa stawu bez pozwolenia, tylko na zgłoszenie

Ułatwienia w zakresie budowy stawu lub zbiornika wodnego zawarto w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji PROW 2014-2020. Przypomnijmy, że aktualnie budowa stawu i innych zbiorników wodnych o powierzchni przekraczającej 1000 m² wymaga uzyskania pozwolenia. Natomiast po zmianie przepisów takie pozwolenie nie będzie wymagane.

Zamiast tego budowa stawu lub innego zbiornika wodnego o powierzchni przekraczającej 1000 m², jednak nieprzekraczającej 5000 m² i głębokości nieprzekraczającej 3 m będzie odbywać się na podstawie zgłoszenia budowy.

Dzięki zastosowaniu procedury zgłoszenia budowy, właściwe organy administracji  architektoniczno-budowlanej nadal będą posiadały informacje o planowanych działaniach – uzasadniono w projekcie ustawy.

Jednocześnie w uzasadnionych przypadkach odpowiednie organy będą mogły skorzystać z przepisów art. 30 ust. 6 i 7 ustawy – Prawo budowlane. Przepisy zawarte w ustawie pozwalają wnieść sprzeciw, a także nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie inwestycji.

Budowa stawu bez pozwolenia to nie jedyna zmiana która zostanie wprowadzona. Oprócz tego, w projekcie ustawy znalazł się zapis pozwalający na wykonanie stawu o powierzchni do 5000 m ² na terenach rolniczych na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego. Czyli na podstawie przepisów ustawy – Prawo wodne.

Przeczytaj również: Zbiorniki retencyjne – rządowy program będzie kosztował 11 mld zł

Staw bez pozwolenia i użycia materiałów budowlanych 2021

Nowelizacja ustawy wskazuje ponadto na konieczność zastosowania przepisów Prawa budowlanego. Odbędzie się to jednak gdy do wykopania stawu lub zbiornika konieczne jest użycie materiałów budowlanych. W celu np. zabezpieczenia skarp.

Zmiany w przepisach mają na celu uproszczenie procedur, które stanowią barierę dla rolników. Co z kolei utrudnia staranie się o uzyskanie wsparcia w ramach PROW 2014 – 2020. Budowa stawu bez pozwolenia będzie więc łatwiejsza po wprowadzeniu nowelizacji ustawy.

Dlatego proponowana zmiana ma na celu uproszczenie procedur związanych z procesem budowlanym małych stawów i zbiorników jednocześnie nie eliminując możliwości nadzoru ze strony właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej – podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj również: Program azotanowy – nowe stawki i kary wejdą od 2022 r.?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Marek pisze:

    Chcę wykopać staw do 1000m2, jednak w artykule https://www.prawo-budowlane.info/budowa-stawu-na-gruncie-rolnym-do-1000-m2,571,material_prawo_budowlane.html wyczytałem że jak chce umocnić brzegi np płytami betonowymi musze występować o pozwolenie. Jest to określone jako wyroby budowlane. Ale czy płyta betonowa, położona na brzegu jest tym wyrobem, czy może ustawodawca miał na myśli wylewki, murowanie itd?

  2. Radek pisze:

    @Marek – płyta betonowa jest materiałem budowlanym ale to nie oznacza, że urząd wniesie sprzeciw do zgłoszenia. Ma takie prawo ale to określony urząd na bazie opisu decyduje czy ten materiał budowlany wymaga pozwolenia czy zgłoszenia.

    Po 1,5 roku niewiedzy i biegania po urzędach udało mi się zdobyć zgodę na budowę stawu na zgłoszenie o wielkości 0,5ha. Gdybym wiedział to co teraz to zdobyłbym zgodę w 2 miesiące! Chciałbym się podzielić informacjami jak zrobić to znacznie szybciej i taniej. Jestem ciekaw czy ktoś jest zainteresowany taką wiedzą? Jeśli tak to proszę o pozostawienie kontaktu na mojej stronie: https://www.stawnazgloszenie.net/