Ceny nawozów w grudniu 2021 r. Tak drogo jeszcze nie było!

Ceny nawozów w grudniu 2021 wystrzeliły wręcz w górę. Rolnicy otrzymali nieprzyjemny prezent na Święta Bożego Narodzenia w postaci kolejnych, drastycznych podwyżkach cen nawozów takich jak saletra, czy mocznik. Aktualne ceny nawozów wzrosły aż o 400 proc. w porównaniu z 2020 r. Sprawdźmy więc po ile są nawozy i z czego wynikają kolejne podwyżki.

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu rolnicy kupowali saletrę za 1100 zł, a mocznik za 1400 zł. Aktualne ceny nawozów obowiązujące jeszcze w grudniu 2021 są jednak czterokrotnie wyższe. Problemem dla rolników są nie tylko wysokie ceny nawozów, ale także wstrzymana sprzedaż nawozów przez dystrybutorów.

Przeczytaj również: Aktualne ceny nawozów azotowych – dalsze podwyżki w 2022 r.?

Ceny nawozów w grudniu 2021 czterokrotnie wyższe niż w 2020 r.

O kolejnych podwyżkach cen nawozów rolnicy dowiedzieli się jeszcze w ostatnich dniach grudnia 2021 r. Z opublikowanych przez nich cenników wynika, że ceny wzrosły niemal czterokrotnie. Na przykład za saletrę amonową rolnicy muszą zapłacić już ponad 4600 zł za tonę, natomiast za mocznik grubo granulowany więcej niż 5 tys. zł za tonę.

Dokładniejszy cennik nawozów w jednej z firm przedstawia się następująco:

https://twitter.com/PanasiukPiotr/status/1474514328388882445

Ceny nawozów 2022 prognozy – AGROunia i K-P Izba Rolnicza komentuje

Na kolejne, znaczące podwyżki cen nawozów ze zdenerwowaniem zareagowali nie tylko rolnicy ale także m.in. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza i ogólnopolski ruch rolników – AGROunia.

Wolelibyśmy nie przekazywać takich informacji tym bardziej na Święta. Niestety spełnił się czarny scenariusz bo otrzymaliśmy od zakładów azotowych prezent w postaci ceny za saletrę w wysokości 4250 zł/t !!! ??poinformowała Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza na swoim profilu FB.

Ceny nawozów w grudniu 2021 izba rolnicza skomentowała następująco: – Baliśmy się spadku produkcji z powodu zapowiadanego zielonego ładu a teraz sami ją ograniczymy bo kogo będzie stać na pełne dawki.

Do kwestii rosnących cen nawozów odniósł się również Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Zwrócił uwagę nie tylko na ceny, ale na wstrzymanie sprzedaży nawozów do końca 2021 r. przez dystrybutorów.

Całkowicie wstrzymali sprzedaż i mówią że od początku przyszłego roku będą bardzo duże podwyżki. Już dzisiaj mówi się o tym, że tona mocznika będzie kosztowała ponad 5 tys. zł, a tona saletry może kosztować 4300 – 4600 zł za tonę. Czyli te podwyżki będą po prostu dramatycznie wysokie.

Ceny nawozów w grudniu 2021 – dlaczego jest tak drogo?

Wysokie ceny nawozów zwłaszcza azotowych wynikają z podwyżek cen gazu, które znacznie wpływają na koszty produkcji nawozów. O tym fakcie wspomniała spółka Anwil w wydanym komunikacie:

Obecnie ceny gazu mają już 90-procentowy udział w kosztach produkcji nawozów azotowych. Porównując ceny z grudnia tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał ponad 7-krotnie (grudzień 2020 – ok. 72,15 zł za MWh vs. grudzień 2021 ok. 531,51 zł za MWh*).

Czytaj również: Składka KRUS 2022 i zaliczka na podatek dochodowy – nowe zasady

Źródło: Twitter; FB AGROunia; FB Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza; Anwil

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Dupka pisze:

  Jakoś ja mam gaz po 300 zł mwh a takie giganty mają jeszcze drożej?ciulaja nas jak dzieci

 2. Piotr pisze:

  Z tego co pamiętam to za Balcerowicza była taka huśtawka cen wtedy ciągnik z 10 000 tyś zł za dwa tygodnie zdrożał na 25 000 tyś.zł.Ale nawozy to były nie aż tak drogie.Wydaje mi się że rząd powinien wspomóc rolników by rynek rolny nie oszalał z cenami

 3. Sam pisze:

  Będzie przewrót, powtórka z lat 80 -tych,kotlety,chleb,bardzo zdrożały,ludzie wyjdą na ulice, będą blokady dróg, będzie zielony ład, Rząd nic na to nie poradzi niema gdzie uciec,nikt z sąsiadów nie pomoże.Po co wojowali z niedźwiedziem.

 4. Miron pisze:

  W koncu bedzie ekologicznie i bez nawozow….. Czas sadzic dla siebie i kazdy powinien to czynic dla siebie bo nas wykoncza zboczency z eurokolchozu.

 5. Jacek kujawy pisze:

  Ile gazu potrzeba na 1tone saletry bo z tych cen wynika że jedna jednostka gazu zdrożała o 450 zł a saletra o 3500 czy to jest współmierne czy celowe aby na rolikach zarobić albo odrobić straty na niekorzystnych umowach podpisanych przez zakłady azotowe z Niemcami albo innymi państwami lepiej swoim dokopac

 6. Vitos pisze:

  zamienię tira saletry na domek na mazurach