Ceny zbóż na świecie – wyraźne obniżki

Zdecydowana przecena amerykańskich kontraktów na zboża i soję – tak rozpoczął się ten tydzień na giełdach w Chicago i Paryżu. Sprawdzamy, na jakim poziomie znajdują się ceny zbóż na świecie!

Jak podaje Giełda Internetowa e-WGT, nocna sesja w Chicago przyniosła kontynuację piątkowych wzrostów. Kontrakty osiągnęły swoje kilkutygodniowe maksima. Natomiast w ciągu sesji dziennej – po pojawieniu się korzystniejszej prognozy pogody dla amerykańskiego pasa kukurydzy – doszło do wyprzedaży.

Ceny zbóż na świecie

Ostatecznie na poniedziałkowym zamknięciu sesji w Chicago, najbliższe serie pszenicy oraz kukurydzy straciły po około 3 proc. Natomiast soja tańsza była o 1 proc.

ceny zbóż na świecie

Ceny zbóż na świecie poszły w dół na początku tego tygodnia.

Już po amerykańskiej sesji USDA pokazał w swoim raporcie Crop Progres lekką poprawę kondycji upraw kukurydzy i soi, które z uwagi na wyjątkowo późne siewy są nadal w złym stanie. Tygodniowe wysyłki eksportowe amerykańskiej kukurydzy i pszenicy były dużo mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem, ale sprzedaż eksportowa soi wzrosła o 1/3 rok do roku – czytamy na stronie internetowej giełdy e-WGT.

Presja spadkowa

Spadki, widoczne za oceanem przeniosły się również na paryską giełdę Matif. Unijne kontrakty śladem ich amerykańskich odpowiedników poszły w dół. Jednak skala obniżek była znacznie niższa, także z powodu wcześniejszego niż za oceanem zamknięcia handlu. Minimalnie nawet w górę poszybował sierpniowy rzepak.

Wtorkowa sesja rozpoczęła się od niewielkich spadków rzędu 0,5 proc., jakie widoczne są w cenach zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku.

Źródło: e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *