Czy będzie wyrównanie 500+ dla dzieci rolników

W internecie krąży fałszywa informacja o wyrównaniu świadczenia 500+ dla dzieci rolników (i nie tylko) do kwoty 800 zł za okres od sierpnia do grudnia 2023 r. na udostępniony w sieci wniosek. ZUS ostrzega, że jest to fake news i żadnego wyrównania nie będzie.

ZUS dementuje informacje o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za miesiące od sierpnia do grudnia br. Świadczenie wychowawcze dla dzieci rolników (i nie tylko) 500+ od 1 stycznia 2024 r. zmieni się automatycznie w 800+. Bez potrzeby składania dodatkowego wniosku.

Nie będzie wyrównania 500+ do kwoty 800 zł

W ostatnim czasie w internecie pojawiły się nieprawdziwe doniesienia dotyczące wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. W mediach społecznościowych pojawił się nawet druk wniosku o rzeczone wyrównanie. Jak dementuje ZUS, wyrównanie świadczenia 500+ dla dzieci rolników (i nie tylko) nie przysługuje. Zaś udostępniony wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez urząd i nie należy go składać.

Dla kogo świadczenie 800 plus?

Zgodnie z przepisami, wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Natomiast od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie, nie trzeba więc składać żadnego dodatkowego wniosku. W styczniu 2024 r. wszystkie uprawnione osoby otrzymają wypłaty w nowej wysokości. Zostaną one o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Program 500+ (800+) dla dzieci rolników do kiedy wnioski?

Prawo do świadczenia 500+ (a od nowego roku 800+) dla dzieci rolników ustala się na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak, co ważne, aby świadczenie otrzymywać od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli tego nie zrobił i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma wyłącznie od miesiąca, w którym złożył wniosek.

Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Mają oni bowiem na złożenie wniosku 3 miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeśli dotrzymają tego terminu, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Warto dodać, że zasada 3 miesięcy dotyczy również przypadku, gdy dziecko zostało objęte opieką, przysposobione lub umieszczone w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

W nadchodzącym roku wnioski o świadczenie 800+ na nowy okres, rozpoczynający się 1 czerwca 2024 r. można składać od lutego 2024 r.

Jeszcze tylko dwa dni, żeby dostać dodatkowo 300 zł na dziecko

Jeszcze tylko do 30 listopada br. można wnioskować o dofinansowanie wyprawki szkolnej w ramach programu Dobry Start (300+). Świadczenie to przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat. Zaś w przypadku uczniów z niepełnosprawnością — do 24 lat. Na każde dziecko, które się uczy, można otrzymać jednorazowo 300 zł.

Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie:

  • przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
  • przez bankowość elektroniczną;
  • przez portal Emp@tia;
  • przez aplikację mobilną mZUS.

Z aplikacji mZUS można skorzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aplikacja wymaga połączenia z profilem na PUE ZUS. Instrukcje, jak to zrobić wyświetlają się po uruchomieniu aplikacji. Za pomocą mZUS można szybko złożyć wnioski również o inne świadczenia, w tym świadczenie wychowawcze 500+ dla dzieci rolników.

Czytaj również: Lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy to kpiny?

Źródło: ZUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *