Zawód rolnika systematycznie awansuje w rankingu popularności. Coraz więcej młodych mieszkańców wsi wiąże swą przyszłość z pracą na roli. Z czym jednak borykają się młodzi rolnicy?
Rolnicy mają przede wszystkim wiele pytań na temat programów dofinansowań. Marek z gm. Namysłów złożył wniosek w ramach programu Wsparcie dla młodego rolnika i wskazał w nim, że chce kupić ciągnik.
– Wniosek składałem wiosną, a pieniądze przyszły latem, kiedy tego ciągnika już nie potrzebowałem – opowiada młody rolnik. – Teraz bardziej przydałby mi się pług i agregat uprawowy. Nie wiem, czy mam robić zmianę?
W przypadku jakiejś zmiany na etapie rozliczania inwestycji w czasie tych 3 lat, rolnik powinien złożyć u dyrektora Oddziału Regionalnego wniosek o zmianę do założeń biznesplanu.
Zgodnie z instrukcją wypełniania biznesplanu, parametry maszyn i urządzeń rolniczych, w tym przyczep rolniczych, muszą być dostosowane do struktury produkcji w gospodarstwie rolnym zaplanowanej w planie beneficjenta. Zdaniem Jolanty Bińczyckiej, naczelnik Wydziału ds. Wdrożeń Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu, młody rolnik ma 3 lata od dnia wypłaty środków finansowych na rozliczenie wydatkowanej premii: – W przypadku jakiejś zmiany na etapie rozliczania inwestycji w czasie tych 3 lat, rolnik powinien złożyć u dyrektora Oddziału Regionalnego wniosek o zmianę do założeń biznesplanu. Po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku będzie wydana zmiana do założeń otrzymanej decyzji administracyjnej.
Młodzi rolnicy mają również wiele innych pytań dotyczących tego programu pomocowego.
– Z powodu wymarznięć rzepaku – mówi Adam spod Opola – obsiałem wiosną swoje pola kukurydzą. Nie wiem, czy takie przypadki powinienem zgłaszać Agencji.
Jolanta Bińczycka z opolskiego oddziału ARiMR tłumaczy, że tylko niewielkich zmian w zasiewach nie trzeba zgłaszać do Agencji: – Ale już zmianę struktury zasiewów przekraczającą 30% areału upraw rolnik musi zgłosić, składając wniosek u dyrektora Oddziału. W przeciwnym razie w przypadku kontroli za podobne zaniedbania grożą sankcje – mówi naczelnik opolskiego ARiMR.
Warto ponadto przypomnieć, że zasady programu wsparcia, na jakie mogą liczyć młodzi rolnicy, są zależą od decyzji administracyjnej przyznającej pomoc finansową.
***
O zmaganiach rolników z dofinansowaniem PROW 2014–2020 dla młodych rolników możecie przeczytać również na forum rolniczym AgroFoto.pl.
nie 30% tylko 30 punktów procentowych
30 punktów procentowych to oznacza dokładnie 30%. Nie trzeba wszystkiego traktować dosłownie tak, jak piszą na stronach Ministerstwa Rolnictwa.