Dlaczego ceny jęczmienia 2023 spadają?

Od maja obserwujemy spadek cen jęczmienia na europejskich rynkach. Tymczasem KE prognozuje wzrost produkcji tego zboża. Dotyczy to również Polski. Jakie są ceny jęczmienia 2023?
Prognozowany wzrost produkcji jęczmienia nie napawa optymizmem przy obecnej sytuacji na rynku zbóż. Albowiem od maja ceny jęczmienia wyraźnie spadają. Na przykład na rynku hurtowym w Hamburgu i porcie eksportowym za jęczmień paszowy oferuje się około 204 euro za tonę. W maju było to 225 euro, a w kwietniu 235 euro.
Spis treści
Ceny jęczmienia 2023 — dlaczego spadają?
Sytuacja na rynku jęczmienia wynika z kilku czynników. Po pierwsze prognozowane są wysokie zbiory pszenicy, ale i jęczmienia. W Europie spodziewany jest bowiem plon 52,5 mln t (jęczmień jary i ozimy), czyli duży wzrost wobec 570 tys. ton ub.r. Większe niż w 2022 r. zbiory jęczmienia będą też we Francji, w Polsce, Rumunii i Czechach. Natomiast w Niemczech plony nieco spadną, co jest spowodowane negatywnym wpływem warunków pogodowych na uprawy jęczmienia ozimego.
Po drugie słabnie popyt ze strony sektora paszowego.
Ponadto występuje jednocześnie stosunkowo słaby eksport i wysoki import. Na ceny wciąż mają wpływ duże ilości rosyjskiego i australijskiego jęczmienia na rynku światowym.
Eksport jęczmienia w UE
Na ceny jęczmienia 2023 wpływa też słaby eksport z Unii Europejskiej. Mianowicie w bieżącym roku gospodarczym UE odnotowała znaczny spadek w porównaniu z sezonem 2021/2022. Wynika to ze spadków eksportu francuskiego jęczmienia do Chin oraz utraty rynków Rumunii na Bliskim Wschodzie oraz Bułgarii w Turcji i Tunezji. Spadł też niemiecki eksport do Iranu.
Tym samym głównymi odbiorcami europejskiego jęczmienia w bieżącym sezonie były Chiny, Arabia Saudyjska, Tunezja i Iran.
Gwałtowny wzrost niemieckiego eksportu jęczmienia do Arabii Saudyjskiej oraz wznowienie sprzedaży przez Rumunię i Francję do Indii, Iranu i Tunezji nie wystarczyły, aby zrównoważyć gwałtowne spadki na innych rynkach. Jęczmień rosyjski i australijski jest również bardzo konkurencyjny, wypierając unijne produkty pochodzące z rynków Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
Natomiast w 2023/2024 r. eksperci Komisji Europejskiej spodziewają się wzrostu eksportu z około 9 mln ton do 10 mln ton.
Wpływ importu na ceny jęczmienia 2023
Jednocześnie spodziewany jest spadek importu. W przypadku Ukrainy i Wielkiej Brytanii łączny import z tych krajów spadnie z 2,0 mln t do 1,5 mln t. Ma to związek ze zmniejszeniem się produkcji jęczmienia na Ukrainie i uzależnieniem możliwości eksportowych tego rynku od dalszych losów handlu czarnomorskiego. Z drugiej jednak strony, jeśli produkcja jęczmienia w Wielkiej Brytanii utrzyma się, import z tego kraju powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Tym bardziej, że prawdopodobnie Hiszpania, która spodziewa się niższych krajowych zbiorów zbóż, zwiększy wolumeny importu ukraińskiego i brytyjskiego jęczmienia.
Czytaj też: Zmiany na rynku nawozów 2023. Czy ceny jeszcze spadną?
Źródło: Agrarheute

100x wyzszy plon?