Dobrostan zwierząt — więcej czasu na składanie informacji w IRZ

Rolnicy będą mieli więcej czasu na określenia w systemie IRZ przeznaczenia bydła do opasu. Ta informacja zainteresuje hodowców, którzy wnioskują o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt 2024 w ramach wariantu Dobrostan opasów. Do kiedy można to zrobić?

Wydłużenie terminu na składanie wniosków w ramach wariantu Dobrostan opasów, hodowcy zawdzięczą Krajowej Radzie Izb Rolniczych. To ona bowiem zgłosiła uwagi do ministerialnego projektu (MRiRW) rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej w ramach schematu dobrostan zwierząt 2024.

Czym jest bydło opasowe?

Bydło opasowe (inaczej mięsne) to rasy o dwojakim typie użytkowym: mięsno-mlecznym i mleczno-mięsnym. Należą do niego także klasyczne rasy mięsne oraz typowe rasy mleczne. By pozyskać cielęta do opasu, krzyżuje się krowy mleczne z buhajami ras mięsnych.

Dobrostan zwierząt 2024 — kierunki użytkowania bydła

Dobrostan zwierząt 2024, wydłużenie terminu, pozwoli rolnikom, którzy w 2023 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, na dokonanie zmian w systemie IRZplus. Mogą oni wskazać przeznaczenie bydła do opasu lub dokonać korekty już wprowadzonych danych. Bydło, które wskazano do opasu, dzielimy na:

  • opasowe,
  • mleczno-opasowe,
  • mięsno-opasowe.

Za pomocą określenia przeznaczenia bydła rolnicy będą mogli otrzymać płatność do bydła, dla którego zastosowali działania podnoszące dobrostan zwierząt.

Dobrostan zwierząt 2024 — wydłużenie terminu na aktualizację danych

Bydło, które poddano ubojowi do 5 lutego 2024 r., dla którego rolnik wcześniej nie zgłosił kierunku użytkowania, zakwalifikuje się do wypłat. A to dzięki nowelizacji rozporządzenia do płatności, którą podpisano 17 stycznia 2024 r. Zagwarantowała ona zakwalifikowanie do wypłat również bydło sprzedane do 5 lutego 2024 r., co do którego rolnik nie określił kierunku użytkowania. Ewentualnie kierunek ten nie uwzględniał opasowego przeznaczenia zwierząt. Ponadto rolnik, który wnioskował o płatność na Dobrostan opasów, a nie zadeklarował przeznaczenia bydła, powinien złożyć oświadczenie o jego opasaniu. Adresatem oświadczenia musi być ARiMR.

Czyli jak zdecydowało MRiRW: do 5 lutego 2024 r. rolnicy mają czas na określenie w systemie IRZ przeznaczenia bydła do opasu.

Nowelizację, którą podpisał minister Siekierski, przekazano już do publikacji w dzienniku ustaw.

Czytaj również: Ptasia grypa atakuje. Kolejne ognisko — drugie na Lubelszczyźnie

Źródło: KRIR, MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *