Dochód z 1 ha przeliczeniowego będzie liczony według nowych zasad?
Dochód rolnika z 1 ha przeliczeniowego wylicza się według wskaźnika ogłaszanego przez GUS, który zazwyczaj niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Tak uważają rolnicy, a także samorząd rolniczy. Czy w związku z tym, istnieje szansa na zmianę zasad wyliczania dochodu, który rolnicy uzyskują z 1 hektara przeliczeniowego?
Dochód rolnika z 1 ha przeliczeniowego należy wyliczać według innych zasad, niż obecnie. Takiego zdania są nie tylko rolnicy, ale także Zarząd KRIR. Samorząd rolniczy w imieniu rolników przedstawił propozycję obliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 hektara. Czy zaproponowane zmiany wkrótce się pojawią?
Dochód z 1 ha przeliczeniowego według wskaźnika GUS do zmiany
Zdaniem Zarządu KRIR, jak również rolników aktualny sposób wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego mocno odbiega od rzeczywistości. To dlatego, że wskaźnik, który podaje GUS, oblicza się globalnie, dla całej produkcji rolnej w Polsce. Co prawda, nowy wskaźnik opublikowany przez GUS z końcem września 2024 r. jest niższy, niż w poprzednim roku, to i tak ta zmiana nie jest odczuwalna dla rolników.
Zdaniem rolników metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za realiami prowadzenia gospodarstw rolnych – podkreśla KRIR.
W związku z tym samorząd rolniczy zaproponował swój sposób na obliczanie dochodu rolnika z 1 hektara.
Jak obliczyć dochód z 1 ha przeliczeniowego po nowemu?
Zarząd KRIR zasugerował, aby dochód z gospodarstwa rolnego podawała ARiMR na podstawie wyliczeń przeprowadzonych przez IERiGŻ, Izb Rolniczych, czy Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Samorząd rolniczy przypomniał, że IERiGŻ posiada odpowiednie dane do wyliczenia wskaźnika w ramach prowadzonego systemu FADN. Podobnie jak Izby Rolnicze oraz jednostki doradztwa rolniczego, które dysponują własnymi wyliczeniami kosztów produkcji, a także dochodu z produkcji rolnej.
Proponujemy, aby Instytut po zebraniu danych z ww. Instytucji, uśredniał je i przekazywał do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tej podstawie ARiMR posiadając dane o wielkości produkcji każdego gospodarstwa będzie potwierdzał rolnikom dochód z 1 ha w danym gospodarstwie na wniosek rolnika – zasugerował Zarząd KRIR.
Natomiast w przypadku gospodarstw niezarejestrowanych w ARiMR samorząd rolniczy proponuje, aby ich dochód był obliczany według wskaźnika GUS. Zarząd KRIR swoje propozycje zmian w sprawie sposobu wyliczania dochodu rolnika z 1 hektara przekazał zarówno do MRiRW, jak i do GUS.
Gigantyczny dochód rolnika z 1 ha przeliczeniowego w 2023 roku
Przypomnijmy, że pod koniec września 2024 r. GUS opublikował obwieszczenie, z którego wynika, że przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 hektara wyniósł 5451 zł w 2023 r. To oznacza, że był on o niecałe 100 zł niższy, niż w 2022 r. Wówczas dochód rolnika z 1 hektara był rekordowo wysoki (5549 zł), w porównaniu do poprzednich lat.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule – Gigantyczny dochód rolnika z hektara przeliczeniowego
Źródło: www.krir.pl; www.stat.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
jak agencja zacznie przeliczać co do kurczaka to już w ogóle wyjdą kwoty z niebiosa