Dochód z 1 hektara przeliczeniowego — będzie zmiana zasad wyliczania?

Dochód z 1 hektara przeliczeniowego wylicza się według wskaźnika publikowanego przez GUS, który zdaniem rolników mocno odbiega od rzeczywistości. Zarówno rolnicy, jak i samorząd rolniczy wielokrotnie apelowali o zmianę metodologii stosowanej przez GUS. Jak się okazuje, rzeczywiście jest szansa na zmiany, nad którymi szczególnie zależy rolnikom.
Niezrozumiałe i nie do końca czytelne. Tak w skrócie rolnicy i samorząd rolniczy określają zasady, na podstawie których ustala się dochód z 1 hektara przeliczeniowego. Na ten problem zwróciła również uwagę jedną z posłanek, która skierowała do ministra rolnictwa pytania dotyczące zmiany zasad wyliczania dochodu. Czy jest więc szansa na wprowadzenie zmian w zakresie wyliczania dochodu przeliczeniowego z 1 ha?
Dochód przeliczeniowy z 1 hektara według mało przejrzystych i zrozumiałych zasad
Na występujący problem wyliczania dochodu przeliczeniowego z 1 ha w sposób mało przejrzysty i zrozumiały zwróciła uwagę posłanka Agnieszka Kłopotek. Według niej zagadnienie to wzbudza liczne pytania i wątpliwości wśród rolników.
Rolnicy, jako grupa społeczna w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych, sytuacji na rynkach rolnych i wsparcia państwa, podkreślają, że sposób obliczania dochodu z gospodarstw indywidualnych powinien być jak najbardziej przejrzysty, obiektywny i zrozumiały – dodała posłanka.
W związku z tym posłanka skierowała do ministra rolnictwa pytania w sprawie metodologii, według której oblicza się dochód przeliczeniowy z hektara. Wśród nich znalazły się również te, które sugerują wprowadzenie zmian w zakresie sposobu wyliczania dochodu przeliczeniowego z 1 ha.
Jak GUS wylicza dochód z hektara?
GUS wylicza dochód z 1 ha przeliczeniowego według określonego wzoru, który w uproszczeniu przedstawia się następująco:
Rolnicza produkcja globalna + uzupełniająca płatność obszarowa – zużycie pośrednie = wartość dodana brutto + przychody związane z produkcją + dopłaty bezpośrednie – obciążenia podatkowe i inne zobowiązania finansowe = dochód do dyspozycji brutto.
Podany sposób wyliczenia dochodu jest jednak krzywdzący rolników. To dlatego, że wskaźnik przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego zwykle nie odzwierciedla prawdziwej sytuacji finansowej gospodarstw rolnych.

Dochód z 1 hektara przeliczeniowego wkrótce będzie liczony według nowych zasad? Sprawdzamy, czy jest na to szansa.
Dochód z 1 hektara przeliczeniowego wyliczony według nowych zasad?
Odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wiceminister Stefan Krajewski. Wiceszef resortu rolnictwa poinformował w niej, że zmiana metodologii wyliczenia dochodu 1 hektara przeliczeniowego była przedmiotem prac specjalnego Zespołu. Chodzi o Zespół ds. pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego.
Bezpośrednio po otrzymaniu w/w raportu przekaże Panu Marszałkowi dodatkowe informacje w podniesionej w interpelacji sprawie – poinformował wicemininister w odpowiedzi na interpelację poselską.
W związku z tym istnieje realna szansa na zmiany. Jeżeli rzeczywiście takie się pojawią, to publikowany przez GUS dochód z 1 hektara przeliczeniowego lepiej odzwierciedli aktualną sytuację finansową gospodarstw rolnych.
Źródło: www.sejm.gov.pl; GUS

Jeśli na TUZ w danym roku jest susza, to u rolnika dochód jest na minusie. Dalej, jeśli GUS twierdzi,pomimo tej sytuacji ,że rolnik zarabia na 1 ha np.5tys zł, to o taką kwotę okrada rolnika ns 1 ha. Dochodzi do sytuacji,gdzie według polskiego prawa,GUS wraz z skarbem państwa i sądownictwem- tworzą zorganizowaną grupę przestępczą.