Dopłaty do prywatnego przechowywania – nabór rusza od 7 maja!

Kwestie związane z prywatnym przechowywaniem mleka i mięsa rozwiązały się na korzyść rolników. Wprowadzono możliwość czasowego zmagazynowania nadwyżek towarów w celu uniknięcia destabilizacji cen. Nabór wniosków o dopłaty do prywatnego przechowywania już ruszył, dlatego minister rolnictwa apeluje do producentów, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków. 

Dopłaty do prywatnego przechowywania dla producentów mleka i mięsa

Na podstawie rozporządzeń Komisji Europejskiej resort rolnictwa uruchamia 5 mechanizmów prywatnego przechowywania.

Dotyczyć one będą:

  • odtłuszczonego mleka w proszku (OMP)
  • masła
  • serów
  • mięsa bydła w wieku ośmiu miesięcy życia i więcej
  • mięsa baraniego i koziego w wieku poniżej 12 miesiąca życia

Powyższe wsparcie umożliwi przechowanie towaru i wprowadzenie go na rynek w lepszym czasie dla danego sektora rolnego. Program realizuje KOWR działający na zlecenie ARiMR.

Kto otrzyma wsparcie na swoje produkty?

Wspomniane dopłaty udzielane są na podstawie stawek określonych przez KE dla przedsiębiorców, którzy zawarli z KOWR umowę na dopłaty do prywatnego przechowywania produktów i spełnili określone warunki. Z tego powodu, uczestnikiem mechanizmu może być przedsiębiorca posiadający siedzibę, który jest zarejestrowany dla celów podatku VAT na terenie UE.

Minister apeluje o jak najszybsze składanie wniosków, bo kasy jest mało

Zarówno MRiRW, jak i KOWR podkreślają, że pula środków na dopłaty do prywatnego przechowywania jest ograniczona, zaznacza to także szef resortu kierując słowa do producentów:

,,Apeluję o szybkie składanie wniosków. Moje, między innymi, zabiegi w Komisji Europejskiej o podjęcie pilnych działań na rynkach rolnych przyniosły skutek, ale teraz to od samych producentów zależy czy środki na prywatne przechowywanie mleka i mięsa trafią do polskich przedsiębiorców”

Wnioski o zawarcie umów należy składać w Kancelarii Centrali KOWR (01-207 Warszawa, ul. Karolkowa 30). Można to uczynić osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej, bądź poprzez platformę ePUAP. Istnieje także możliwość przesłania wniosku na adres e-mail kontakt@kowr.gov.pl.

UWAGA!
Ważne jest, aby przed złożeniem wniosku osoby zainteresowane upewniły się czy posiadają aktualny nr producenta (EP) nadany przez ARiMR.

Dopłaty do prywatnego przechowywania – pobierz wniosek

Wnioski można pobrać tutaj, więcej szczegółowych informacji można natomiast przeczytać na stronie ARiMRKOWR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *