Dopłaty do ugoru będą poszerzone — rolnicy dostaną więcej pieniędzy?
Szykują się zmiany w ekoschemacie Grunty wyłączone z produkcji. Takie wnioski można wysunąć z Uchwały przyjętej przez Komitet Monitorujący PS dla WPR na lata 2023-2027. W jakim zakresie zmienią się dopłaty do ugoru, które zaliczają się do tego ekoschematu? Sprawdźmy!
Ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji pod koniec października 2024 r. trafił pod obrady Komitetu Monitorującego PS dla WPR na lata 2023-2027. To właśnie w ramach tego ekoschematu przyznaje się rolnikom dopłaty do ugoru. Jak się okazuje w ramach tych dopłatach w najbliższym czasie, pojawi się kilka ważnych zmian. Jakich konkretnie?
Dopłaty do ugoru i nowych elementów krajobrazu
Komitet Monitorujący PS dla WPR na lata 2023-2027 w drodze uchwały rozszerzył przepisy dotyczące eksochematu Grunty wyłączone z produkcji. Dzięki temu rolnicy dostaną dopłaty nie tylko do ugorowania, ale także do gruntów ugorowanych, na których znajdują się utworzone elementy krajobrazu takie jak:
- żywopłoty lub pasy gruntów zadrzewionych, które nie stanowią części lasu. Jednakże do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości danego żywopłotu albo pasa,
- zadrzewienia liniowe, które nie stanowią części lasu,
- pojedyncze drzewa, ale nie więcej niż 150 sztuk/ha,
- zagajniki śródpolne, które nie stanowią lasu, obejmujące drzewa, a także krzewy o powierzchni nie większej niż 0,5 ha.
Jakie dopłaty do ugorowania 2024?
Rolnicy mogą otrzymać dopłaty do ugoru w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji, który został przez MRiRW rozszerzony o nowe elementy krajobrazu, do których też należą:
- rowy, w tym także otwarte cieki wodne służące do nawadniania albo odwadniania, z wyłączeniem rowów wykonanych z betonu. Przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości danego rowu,
- oczka wodne, a także inne zbiorniki z betonu albo tworzywa sztucznego o powierzchni do 1 ha. Jednakże do płatności kwalifikuje się nie więcej, niż 0,5 ha oczka wodnego. W przypadku, gdy oczko otoczone jest nadbrzeżną roślinnością, do powierzchni oczka wlicza się także obszar z tą roślinnością,
- miedze śródpolne lub strefy buforowe o szerokości nie mniejszej niż 1 m. Przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 20 m szerokości danej miedzy lub danej strefy buforowej.
Dopłaty do ugoru z limitem powierzchni na gospodarstwo
Oprócz poszerzenia zakresu dopłat do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji Komitet Monitorujący PS dla WPR na lata 2023-2027 wprowadził limit powierzchni obowiązujący na gospodarstwo. Łączny limit powierzchni na gospodarstwo będzie wynosić 300 ha. Limit będzie stanowić sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów. Aczkolwiek limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych.
Jest to szczególnie istotne w obliczu faktu, że już istnieje znaczące przekroczenie dostępnych środków budżetowych przeznaczonych na realizację ekoschematów obszarowych, a dodatkowo sytuację tę utrudnia finansowanie z tego źródła nowych instrumentów, które będą wprowadzone od 2025 r. Należy przyjąć, że w kolejnych latach także będzie miał miejsce wzrost zainteresowania producentów rolnych realizacją ekoschematów obszarowych – uzasadniono w uchwale.
Źródło: www.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!