Dopłaty z ARiMR 2021. Jakie błędy popełniają rolnicy? Sprawdź!

Od 18 października trwa wypłata tegorocznych dopłat bezpośrednich. W pierwszej kolejności do rolników trafiają zaliczki, a następnie pozostałe dopłaty i inne płatności z ARiMR 2021. Otrzymanie dopłat jest jednak możliwe po prawidłowym wypełnieniu i złożeniu wniosku. Jednak jak okazuje się we wnioskach o dopłaty nie brakuje błędów, które mogą pomniejszyć płatność. 

Przypomnijmy, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW 2021 rolnicy mogli składać od 15 marca do 17 czerwca br. Po przesłaniu wniosku o dopłaty za pośrednictwem aplikacji eWniosek Plus następuje weryfikacja wniosku, a następnie kontrola administracyjna w trakcie której ujawniają się błędy popełnianie przez rolników.

Dopłaty ARiMR 2021. Po pierwsze kontrola administracyjna

Jak podaje ARiMR kontrola administracyjna przeprowadzana jest po prawidłowym wypełnieniu i złożeniu wniosku o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW przez rolników. Następuje wówczas weryfikacja wniosku przez pracowników Agencji pod względem poprawności danych które zadeklarował rolnik w eWniosku Plus. Te dane porównywane są jednocześnie z danymi które znajdują się w systemie informatycznym ARiMR (ZSZiK/IACS).

W trakcie prowadzonej kontroli administracyjnej mogą pojawić się różnego rodzaju błędy. Niektóre z nich mogą spowodować, że zarówno dopłaty bezpośrednie jak i inne płatności PROW z ARiMR 2021 zostaną pomniejszone.

Przeczytaj również: Pomoc finansowa dla producentów mleka i za suszę

Dopłaty bezpośrednie 2021 wnioski. Jakie błędy pojawiają się?

Do kwestii błędów najczęściej pojawiających w kampanii 2021 w zakresie ubiegania się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i PROW odniósł się Rzecznik Prasowy ARiMR.

Odpowiadając na nasze pytanie Biuro Prasowe ARiMR przekazało, że błędy we wnioskach o dopłaty z ARiMR 2021 zazwyczaj dotyczą:

  • deklarowania do płatności powierzchni większej, niż wyznaczona dla nich powierzchnia maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO),
  • niedostarczenia w terminie dokumentów składanych w trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego,
  • deklarowania przez rolnika działek rolnych na działce ewidencyjnej, na której działki rolne zadeklarowali też inni rolnicy w ramach obsługi wszystkich wniosków składanych w bieżącej kampanii,
  • składania zmian do wniosku w terminie późniejszym, niż dopuszczalny,
  • niedochowania zobowiązań/wymogów w ramach płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, ekologicznej, a także zalesieniowej.

Ponadto, ARiMR poinformowała, że w bieżącej kampanii 99 proc. spraw rolników posiada status ,,zatwierdzony”, natomiast w trakcie kontroli administracyjnej znajduje się niewiele ponad 1 proc. spraw rolników.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Dopłaty bezpośrednie 2021 – kto dostał zaliczki z ARiMR, a kto ma kontrolę?

Źródło: ARiMR; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 72

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy
Z forum
Powiązany temat: Dopłaty bezpośrednie 2021
kopiko
W tym tygodniu wpłynęły ostatnie dopłaty z ekologii, także dopłaty za 2021 uważam za zamknięte. 3 m-ce przed terminem, mają rozmach ... z agencji. Zobaczymy jak pójdzie za 2022 r... zobacz więcej »
androproteam
Wiadomo ile już agencja wypłaciła dopłat za 2021r? Ma ktoś jakiś link co do wypłaty, jaki procent wyplacono zobacz więcej »
matek89121
To niech się odwoła żeby wypłacili z odsetkami zaległe dopłaty . zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Chłop pisze:

    Jeżeli rolnicy popełniają nawet jakieś błędy to powinny być poprawianie przez agentów z agenci .nie od razu kary. Rolnicy to Gospodarze a nie jakieś *****