Dotacje na magazyn energii z KPO. Prawie 900 mln do wzięcia

Od 17 lutego 2025 r. ruszył nabór na dotacje na magazyny energii z Krajowego Planu Odbudowy. Budżet programu wynosi prawie 900 mln zł. Sprawdź, kto może skorzystać z dofinansowania i jaka jest wysokość dotacji.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił 17 lutego br. nabór wniosków o dofinansowanie na budowę systemów magazynowania energii elektrycznej. Poniżej szczegóły.
Spis treści
Dotacje na magazyny energii z KPO
Dofinansowanie do budowy systemów magazynowania energii pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Zaś na sfinansowanie tego projektu zapewniono budżet wynoszący 893 460 000 zł. Program ma się przyczynić do powstawania wielkoskalowego systemu bateryjnego magazynowania energii (BESS).

Magazyn energii pozwala na przechowywanie energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania. Działa na zasadzie akumulacji energii w bateriach, które można naładować w momencie nadwyżki produkcji, np. z paneli fotowoltaicznych.
Kto może otrzymać dofinansowanie do budowy magazynu energii?
O dotacje na magazyny energii z funduszy KPO mogą się ubiegać przedsiębiorcy w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014. Czyli, ściśle mówiąc chodzi o kategorię mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw („MŚP”). Należą do niej przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro, lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. W naborze mogą wziąć udział wszystkie przedsiębiorstwa mające siedzibę lub oddział na terytorium Polski. Wyłączone są jednie podmioty z sektora finansowego.
Jaka jest wysokość dotacji na magazyn energii?
Dofinansowanie na systemy magazynowania energii ma formę dotacji i może maksymalnie wynieść 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Na co można przeznaczyć otrzymane pieniądze?
W ramach naboru można otrzymać wsparcie na:
- budowę systemu magazynowania energii elektrycznej o pojemności 0,9 GWh i czasie pracy od 4 do 5 godzin. Uściślając, chodzi o np. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające (np. detekcji i ppoż., klimatyzacji, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia aktywne i nieaktywne) wraz z testami i odbiorami magazynów;
- budowę przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej;
- konfigurację i adaptację magazynu.
Przy tym zakres inwestycji wymieniony w pierwszym punkcie jest obligatoryjny. Zaś pozostałe punkty mają charakter fakultatywny.
Do kiedy można składać wnioski o dotacje na magazyny energii?
Nabór potrwa do 14 marca 2025 r. Do tego czasu można jeszcze starać się o otrzymanie dotacji na magazyny energii w ramach tego programu. Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, przy użyciu aplikacji WOD2021 dostępnej pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl.
Więcej informacji oraz wszystkie dokumenty dotyczące naboru, w tym jego regulamin można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: www.gov.pl
