Ceny węgla znów rosną – nawet 2500 zł za tonę. Przed kopalniami ustawiają się kolejki

Przy kopalniach tworzą się kolejki po węgiel. O wzrośnie popytu świadczy także skok sprzedaż opału w PGG aż o 29% w porównaniu do całego ubiegłego roku. Na dodatek cena węgla rośnie – zarówno w kopalniach, jak i składach opału. Sprawdzamy, jakie są aktualne cenniki węgla.
Spis treści
Sprzedaż węgla w PGG skoczyła o 29 proc. i to przed sezonem
Październik przyniósł znaczne ożywienie na rynku opału. Jak informuje Polska Grupa Górnicza, już w połowie października sprzedaż węgla w tej spółce przekroczyła wynik osiągnięty w całym 2025 roku i to aż o 29%.
– To blisko 350 tysięcy ton więcej węgla opałowego! Aby zobrazować tę skalę – przy założeniu zużycia 5 ton na sezon grzewczy, tylko ta dodatkowa ilość odpowiada zapotrzebowaniu niemal 70 tysięcy gospodarstw domowych – podaje Polska Grupa Górnicza.
Również Południowy Koncern Węglowy informuje, że wraz rozpoczęciem sezonu grzewczego widać wzrost zainteresowania węglem z polskich kopalń. Jest ono tak duże, że przy Punktach Obsługi PKW ustawiają się kolejki. Jednocześnie przedstawiciele spółek węglowych uspokajają, że kopalnie fedrują bez przerw, a kolejne partie surowca sukcesywnie zasilają rynek.
Jakie są ceny węgla bezpośrednio w kopalniach – PGG, PGW i Bogdanka?
Tak duże zainteresowanie opałem bezpośrednio w kopalniach wynika ze stosunkowo niskich stawek u producentów w porównaniu do stawek ze składów opału czy marketów budowlanych. Z jednej strony pozwala to uniknąć marż handlowych. Ale z drugiej – należy pamiętać o doliczeniu kosztów transportu węgla z kopalni.
A jakie są aktualne ceny węgla w poszczególnych kopalniach? PGG oferuje węgiel orzech luzem w cenach od 1 150 do 1 300 zł/t. Z kolei w Południowym Koncernie Węglowym węgiel orzech kosztuje 1 290 – 1 320 zł/t. Natomiast w cenniku kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” (obowiązuje od 19 października 2026 r.) węgiel orzech dla gospodarstw domowych kosztuje 1 400 zł/t.
Jeszcze więcej należy zapłacić za węgiel typu kostka. W cenniku PGG stawki ustalono od 1 350 do 1 450 zł/t, a w PKW na 1400 zł/t.
Za ekogroszek w kopalni trzeba zapłacić od 1 130 do 1560 zł
Z kolei ekogroszki workowane w PGG wyceniane są na poziomie około 1 510 – 1 560 zł/t (co daje ok. 38–39 zł za worek 25 kg), natomiast węgiel w opakowaniach Big-Bag kosztuje ok. 1 550 zł/t. W Południowym Koncernie Węglowym węgiel groszek luzem kosztuje od 1 130 zł/t do 1 290 zł/t. Natomiast w cenniku „Bogdanki” węgiel groszek ma stawkę 1 300 zł /t.
Tabela: Ceny węgla bezpośrednio z polskich kopalń (październik 2026 r.)
| Spółka / Kopalnia | Sortyment | Forma sprzedaży | Cena brutto za tonę |
| PGG | Orzech / Groszek | luzem | od 1 150 – 1 300 zł |
| PGG | Kostka | luzem | 1 350 – 1 450 zł |
| PGG | Groszek workowany | worki 25 kg (paleta) | 1 510 – 1 560 zł |
| PKW (Sobieski, Janina) | Groszek | luzem | 1 130 zł |
| PKW (Sobieski, Janina) | Groszek JARET | luzem | 1 240 zł |
| PKW (Sobieski, Janina, Brzeszcze) | Orzech | luzem | 1 290 – 1 320 zł |
| PKW (Sobieski, Janina) | Kostka | luzem | 1 400 zł |
| PKW (Sobieski) | JARET plus® / SOBIESKI premium | workowany (paleta 1 t) | 1 480 – 1 630 zł |
| LW „Bogdanka” | Węgiel Groszek | luzem (dla gosp. domowych) | 1 300 zł |
| LW „Bogdanka” | Węgiel Orzech | luzem (dla gosp. domowych) | 1 400 zł |
Warto jednak pamiętać, że stawki podane w cenniku kopalń nie zawierają kosztów transportu do gospodarstwa.
Ceny węgla w składach opału w październiku 2026
Jednak wiele osób kupuje węgiel w lokalnych składach opału, ze względu na czas i możliwości logistyczne. Skład bierze na siebie koszty transportu z kopalni, załadunku, odsiewania miału oraz magazynowania surowca. Ale te koszty przenosi na klientów i dodaje własną marżę handlową.
W efekcie średnie ceny węgla w składach opału w październiku 2026 r. kształtują się na poziomie 1 750 – 2 250 zł/t za węgiel orzech oraz 1 800 – 2 500 zł/t za workowany ekogroszek.
Jednak stawki różnią się znacząco w poszczególnych rejonach kraju. Dodatkowo na ceny węgla czasem wpływ ma także kraj pochodzenia opału. Na przykład w składzie węgla w Bielsku-Białej za węgiel orzech z Kazachstanu trzeba zapłacić 1 700 zł/t luzem lub 1 850 zł/t w workach 25 kg. Natomiast węgiel groszek z Kazachstanu kosztuje 1 800 zł/t luzem i 1 950 zł/t w workach.
Z kolei w składzie w Bytomiu węgiel orzech luzem można kupić za 1 600 – 1 700 zł/t, a orzech lub groszek w workach w kwocie 1750 zł/t. Natomiast w składzie w Wałbrzychu za polski węgiel orzech należy zapłacić 1 700 zł/t., a za węgiel kostkę – 1800 zł/t. W przypadku węgla orzecha workowanego stawka rośnie do poziomu 1 840 – 2 000 zł/t.
W przypadku składu opału z woj. pomorskiego węgiel groszek kosztuje 1850 zł/t i to zarówno luzem, jak i w workach. Natomiast ceny węgla rodzaju orzech wynoszą 1950 zł/t za opał luzem oraz 2050 zł/t w workach. Stawki za węgiel kostkę wynoszą 2000 zł/t.
Są też oferty sklepów internetowych, np. sklep WęgielSklep.pl oferuje Węgiel Groszek Standard Pułkownik w cenie 2 199 zł/t z darmową dostawą kurierem.
Ceny węgla w marketach budowlanych: Czy kupowanie na worki się opłaca?
Alternatywą wobec zakupu prosto z kopalni czy składu opału jest zakup opału w markecie budowlanym. Sieci handlowe takie jak OBI, Castorama, Leroy Merlin czy Bricomarché oferują opał w opakowaniach 20 kg lub 25 kg. Część osób decyduje się na takie zakupy, ponieważ nie mają warunków do składowania większej ilości węgla.
Ale warto pamiętać, że kupowanie pojedynczych worków to zazwyczaj najdroższy sposób zaopatrzenia się w opał. Po przeliczeniu ceny pojedynczego worka, ceny węgla w marketach sięgają poziomu od 1 999 zł do niemal 2 500 zł za tonę!
Dla przykładu w sklepach sieci Castorama za węgiel groszek należy zapłacić od 39,98 zł do 49,98 zł za worek, a za węgiel typu orzech – 45,98 zł za worek. W marketach sieci OBI stawki za worek węgla typu groszek wynoszą od 43,99 zł do 57,99 zł. Z kolei za węgiel orzech trzeba zapłacić 57,49 zł za worek. Natomiast w sieci Leroy Merlin ceny węgla typ groszek wahają się od 39,98 zł do 62,49 zł za worek 20 kg. A za worek węgla orzecha klienci muszą zapłacić 45,29 zł.
Tabela: Przelicznik cen węgla w marketach budowlanych (październik 2026 r.)
| Sieć handlowa | Nazwa produktu | Waga worka | Cena za 1 worek | Przeliczona cena za 1 tonę |
| Castorama | Groszek Carbon R | 20 kg | 39,98 zł | 1 999,00 zł |
| Castorama | Orzech Premium | 20 kg | 45,98 zł | 2 299,00 zł |
| Castorama | Groszek Carbon Premium | 20 kg | 49,98 zł | 2 499,00 zł |
| OBI | Groszek Karolinka PGG | 20 kg | 43,99 zł | 2 199,50 zł |
| OBI | Orzech Bartex | 25 kg | 57,49 zł | 2 299,60 zł |
| OBI | Groszek Sztygar Ultra | 25 kg | 57,99 zł | 2 319,60 zł |
| Leroy Merlin | Groszek Gwarek | 20 kg | 39,98 zł | 1 999,00 zł |
| Leroy Merlin | Groszek Popularny | 25 kg | 48,90 zł | 1 956,00 zł |
| Leroy Merlin | Groszek Extra Premium+ | 25 kg | 62,49 zł | 2 499,60 zł |
Ile trzeba będzie zapłacić za węgiel na cały sezon?
Aktualne ceny węgla w kopalniach są w niektórych przypadkach wyższe o 100 zł w porównaniu do stawek z września. Dodatkowo stawki w składach opału wzrosły nawet o 250-300 zł/t. Są one także znacznie wyższe niż przed rokiem – wówczas stawki w składach opału wahały się od 1150 do 1800 zł/t. A to oznacza, że obecnie ceny są wyższe nawet o 600-700 zł niż przed rokiem.
Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w tamtym sezonie średni koszt ogrzania domu węglem i drewnem wynosił 4318 zł. Było to mimo wszystko tańsze ogrzewanie niż pompą ciepła (5055 zł), gazem (5644 zł) czy pelletem (6080 zł). Choć te koszty zależą od stopnia ocieplenia domu.
Ile kosztuje tona węgla w październiku 2026 – podsumowanie
- Prosto z kopalni (PGG/PKW/Bogdanka): 1 130 – 1 560 zł/t (luzem / workowany) + transport.
- W lokalnych składach opału: 1 600 – 2 250 zł/t (orzech) | do 2 500 zł/t (ekogroszek).
- W marketach (przeliczenie z worków 20/25 kg): 1 956 – 2 499 zł/t.
Źródło: Ministerstwo Energii, Polski Alarm Smogowy
FAQ: Ceny węgla znów rosną – nawet 2500 zł za tonę. Przed kopalniami ustawiają się kolejki
Ile kosztuje tona węgla w październiku 2026 roku w kopalniach?
Cena węgla w kopalniach w październiku 2026 roku wynosi od 1 130 do 1 560 zł za tonę, w zależności od rodzaju i formy sprzedaży.
Dlaczego ceny węgla różnią się między kopalniami a składami opału?
Ceny w składach opału są wyższe, ponieważ obejmują dodatkowe koszty transportu, magazynowania oraz marży handlowej.
Czy opłaca się kupować węgiel w marketach budowlanych?
Kupowanie węgla w marketach budowlanych jest zazwyczaj najdroższą opcją, ponieważ cena przeliczeniowa za tonę może sięgać nawet 2 499 zł.









