Dotacje unijne dla hodowców – 100 tys. zł na ochronę [WIDEO]
![Dotacje unijne dla hodowców – 100 tys. zł na ochronę [WIDEO]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2020/01/inwestycje-w-rolnictwie-wyrozniajace.jpg)
Dotacje unijne dla hodowców. Rolnicy, którzy planują np. przebudowę lub zakup zbiornika na naturalne nawozy płynne, mogą starać się o dofinansowanie. Program związany jest z ochroną wód przed azotanami. Dowiedz się, jak skorzystać z dotacji unijnej dla hodowców i otrzymać nawet 100 tysięcy złotych.
Dawid Kaczmarek, rolnik z Lutogniewa koło Krotoszyna, od 5 lat prowadzi gospodarstwo zajmujące się hodowlą krów mlecznych. W tym roku zamierza skorzystać z pieniędzy unijnych na zabezpieczenie wód przed azotanami. – Po pojawieniu się programu unijnego odnośnie ustawy azotanowej, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na początkowo płyty obornickiej, ale z początkiem tego roku zmieniliśmy jednak decyzję i będziemy składać wniosek o dofinansowanie aplikatora doglebowego do wozu asenizacyjnego – mówi hodowca.
Dotacje unijne dla hodowców
Zobacz więcej w materiale filmowym Daniela Biernata
Inwestycje w tym obszarze służą przede wszystkim ochronie środowiska naturalnego, ale mają również znaczenie dla budżetu samego gospodarstwa.
Do kiedy i jak można składać wnioski?
Wnioski na dotacje unijne dla hodowców można składać do 28 stycznia 2020 r. w ARMiR. Wnioski można składać osobiście, przez osobę upoważnioną oraz pocztą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej. Można również złożyć w biurze powiatowym właściwym ze względu na oddział regionalny. Każdy złożony wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.
Kto może ubiegać się o pomoc?
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo rolne, gdzie utrzymywane są zwierzęta gospodarskie.
– Wykluczeniu podlegają te gospodarstwa, gdzie chów i hodowla przekracza: 40 tysięcy stanowisk w przypadku drobiu oraz 2 tysiące stanowisk w przypadku świń powyżej 30 kilogramów i w przypadku macior jest to powyżej 750 stanowisk – mówi Agnieszka Potyrała z Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Dotacje unijne dla hodowców – jakie inwestycje?
Rolnicy otrzymają pomoc w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję. Wsparcie wynosi do 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika i 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych rolników. – W ramach tego instrumentu można wybudować płyty obornikowe, zbiorniki na gnojowice oraz zbiorniki i płyty na kiszonkę, jak również zakupić nowe maszyny i urządzenia do aplikacji nawozów płynnych – objaśnia Agnieszka Potyrała, Dolnośląski Oddział Regionalny ARiMR.
Fajnie że dajecie kasę 100% czyli 60tys na restrukturyzację małych gospodarstw dla ludzi będących na zusie którzy maja 1ha i nawet ziemię w dzierżawie. Zakupują maszyny i za pięć lat ich nie będzie . A rolnik który zajmuje się hodowlą zwierząt od lat i na większą skalę pracujący tam od rana do wieczora dostaje 50%kosztow kwalifikowanych za płytę gnojwa lub modernizację skoro wiąże się to nie tylko z poprawą warunków w gospodarstwie ale z ochroną środowiska . Może warto wysoka władzo pomyśleć dla kogo są pieniądze i co jest Ważne w dzisiejszym czasie dla Nas . Dla naszej ochrony i życia zdrowia ludzi i zwierząt. Jeśli posiadamy pulę pieniędzy to pomóżmy hodowcom zwierząt niech praca będzie dla nich lżejszym kawałkiem chleba.