Dotacje unijne dla hodowców – 100 tys. zł na ochronę [WIDEO]

Dotacje unijne dla hodowców. Rolnicy, którzy planują np. przebudowę lub zakup zbiornika na naturalne nawozy płynne, mogą starać się o dofinansowanie. Program związany jest z ochroną wód przed azotanami. Dowiedz się, jak skorzystać z dotacji unijnej dla hodowców i otrzymać nawet 100 tysięcy złotych.

Dawid Kaczmarek, rolnik z Lutogniewa koło Krotoszyna, od 5 lat prowadzi gospodarstwo zajmujące się hodowlą krów mlecznych. W tym roku zamierza skorzystać z pieniędzy unijnych na zabezpieczenie wód przed azotanami. – Po pojawieniu się programu unijnego odnośnie ustawy azotanowej, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na początkowo płyty obornickiej, ale z początkiem tego roku zmieniliśmy jednak decyzję i będziemy składać wniosek o dofinansowanie aplikatora doglebowego do wozu asenizacyjnego – mówi hodowca.

Dotacje unijne dla hodowców

Zobacz więcej w materiale filmowym Daniela Biernata

Inwestycje w tym obszarze służą przede wszystkim ochronie środowiska naturalnego, ale mają również znaczenie dla budżetu samego gospodarstwa.

Do kiedy i jak można składać wnioski?

Wnioski na dotacje unijne dla hodowców można składać do 28 stycznia 2020 r. w ARMiR. Wnioski można składać osobiście, przez osobę upoważnioną oraz pocztą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej. Można również złożyć w biurze powiatowym właściwym ze względu na oddział regionalny. Każdy złożony wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.

Kto może ubiegać się o pomoc?

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo rolne, gdzie utrzymywane są zwierzęta gospodarskie.
Wykluczeniu podlegają te gospodarstwa, gdzie chów i hodowla przekracza: 40 tysięcy stanowisk w przypadku drobiu oraz 2 tysiące stanowisk w przypadku świń powyżej 30 kilogramów i w przypadku macior jest to powyżej 750 stanowisk – mówi Agnieszka Potyrała z Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

dotacje unijne dla hodowców

Dotacje unijne dla hodowców. Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR

fot. Daniel Biernat

Dotacje unijne dla hodowców – jakie inwestycje?

Rolnicy otrzymają pomoc w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję. Wsparcie wynosi do 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika i 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych rolników. – W ramach tego instrumentu można wybudować płyty obornikowe, zbiorniki na gnojowice oraz zbiorniki i płyty na kiszonkę, jak również zakupić nowe maszyny i urządzenia do aplikacji nawozów płynnych – objaśnia Agnieszka Potyrała, Dolnośląski Oddział Regionalny ARiMR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Kamil pisze:

    Fajnie że dajecie kasę 100% czyli 60tys na restrukturyzację małych gospodarstw dla ludzi będących na zusie którzy maja 1ha i nawet ziemię w dzierżawie. Zakupują maszyny i za pięć lat ich nie będzie . A rolnik który zajmuje się hodowlą zwierząt od lat i na większą skalę pracujący tam od rana do wieczora dostaje 50%kosztow kwalifikowanych za płytę gnojwa lub modernizację skoro wiąże się to nie tylko z poprawą warunków w gospodarstwie ale z ochroną środowiska . Może warto wysoka władzo pomyśleć dla kogo są pieniądze i co jest Ważne w dzisiejszym czasie dla Nas . Dla naszej ochrony i życia zdrowia ludzi i zwierząt. Jeśli posiadamy pulę pieniędzy to pomóżmy hodowcom zwierząt niech praca będzie dla nich lżejszym kawałkiem chleba.