Dotacje unijne dla ogrodów działkowych 2022. Sprawdź!

Podczas wspólnej konferencji m.in. minister rolnictwa, szef resortu MFiPR, jak również prezes ARiMR ogłosili dotacje unijne dla ogrodów działkowych 2022. Wsparcie finansowe będzie można wykorzystać m.in. na zwiększanie terenów zieleni, a także na różne działania ekologiczne. W sumie do wzięcia jest 50 mln zł. Kto będzie mógł skorzystać z powyższej pomocy i ile wyniesie kwota dofinansowania? Sprawdźmy!

Dotacje unijne dla ogrodów działkowych zostaną uruchomione w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na rozwój zielonej infrastruktury. Na realizację projektu ,,Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” przeznaczono w sumie 50 mln zł. Powyższą kwotę rozdysponuje ARiMR wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

Dotacje unijne dla ogrodów działkowych 2022 – do wzięcia 50 mln zł

Projekt o którym mowa przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia powierzchni i poprawy kondycji zieleni, ograniczenia efektu miejskich wysp ciepła. Dotacje unijne dla ogrodów działkowych 2022 pozwolą także na zachowanie i rozwój różnorodności biologicznej w miastach oraz na zatrzymanie wód opadowych.

Jak poinformowała Halina Szymańska, prezes ARiMR o dofinansowanie dla ogródków działkowych mogą ubiegać się stowarzyszenia prowadzące rodzinne ogrody działkowe:

Do składania wniosków o przyznanie grantów zaprosimy stowarzyszenia ogrodowe prowadzące rodzinne ogrody działkowe. Wysokość pomocy będzie wynosiła od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych.

ARiMR planuje w tym przypadku przeprowadzić otwarty nabór wniosków, podzielony na rundy miesięczne prowadzony do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.


Sprawdź również: Modernizacja ARiMR 2022 – kwota wsparcia będzie wyższa? Sprawdź!


Dotacje dla działkowców 2022 – na jakie działania można uzyskać wsparcie?

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika również, że działkowcy mogą otrzymać dofinansowanie do działań zwiększających powierzchnię zieleni. W tym również na zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Ponadto, dotacje unijne dla ogrodów działkowych 2022 można przeznaczyć na działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania. Wsparciem objęte są także przedsięwzięcia związane z wykorzystaniem wody opadowej i korzystne dla owadów zapylających, innych zwierząt, jak również działania ważne dla roślin i środowiska.

Wszystkie działania w ramach projektu wpisują się w osiągnięcie celu strategicznego, jakim jest ochrona miejskiego środowiska oraz adaptacja do zmian klimatu – podsumowała ARiMR.

Czytaj również: Koła Gospodyń Wiejskich dofinansowanie – nowe informacje. Sprawdź!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 45

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. DZIALKOWIEC pisze:

    WRESCIE DOCENIONO MIKRO OGRODNIKOW DZIALKOWCOW MIMO ZE PRZECIETNA DZIALKA MA 300 M 2 TO ZEBY ZADBAC ODPOWIEDNIO TAK JAK TRZEBA TEZ PRACY MNOSTWO DZIALEK NIE CHCA PRZEJMOWAC MLODZI WNOKI PRAWNOKI NO BO TRZEBA ROBI I ZE TO NIE 100% WLASNOSC MOZE TO TROCHE ZACHECI POTENCJIALNYCH NOWYCH DZIALKOWCOW PAMIENTAM W LATA 90 JAK BYLO FAJNIE DUZO LUDZI KAZDY COS ROBIL MAJSTERKOWAL A TERA NP NAJWIEKSZE SKUPISKO W EUROPIE DZIALEK ROD W KIELCACH 88% POOPUSZCZANE ZDEWASTOWANE A JAK ZAROSNIENTE ZYWOPLOTY ZDDZICZALY TAK NIE PRZYJEMNIE MOZE TROCHE SIE OZYWI NA DZIALKACH DZIEKI UNINYM DOTACJIA DO PZD ,ROD I DZIALKOWCAOM DOPLATY DO NASADZEN I DOMKOW MYSLE ZE TO PODCHODZI POD UNINY ZIELONY LAD MOZE BEDZIE LADNIE ZADBANE JAK KIEDYS

  2. Mieszkaniec miasta pisze:

    Bielsko-Biała dnia 23 maja 2022r.

    Czy tylko działkowcy poprawiają powietrze i wygląd miast?????

    Pomysł rozdania działkowcom łącznie około 50 milionów złotych z powodu wskazanych kryteriów, iż przyczyniają się oni do poprawy stanu powietrza w miastach tworzą przyjemne dla oka oazy zieleni w gruncie rzeczy, niczego nie ujmując działalności tychże działkowców, jest kolejnym sposobem na rozdanie pieniędzy wybranym grupom osób i różnicowanie obywateli w sposób nieuzasadniony. Zauważyć należy, iż nie tylko działkowcy ale wszyscy posiadacze ogrodów w miastach przyczyniają się do poprawy powietrza i wyglądu miasta. Liczna grupa właścicieli ogrodów przydomowych, a nawet skwerów przy blokach czy ogródków przy rożnego rodzaju lokalach gastronomicznych i innych też wspomaga w ten sposób środowisko. Tym podmiotom także winna należeć się dotacja skoro tak samo przyczyniają się do poprawy środowiska ale z nieuzasadnionych przyczyn o nich zapomniano.

  3. Gość pisze:

    Czy dofinansowanie dostanie każdy czy tez zgarnie tylko zarząd. ??
    To nie tak powinno być a nie jedenzgarnie. Reszta nie zobaczy naw

  4. Gość pisze:

    Czy dofinansowanie dostanie każdy czy tez zgarnie tylko zarząd. ??
    To nie tak powinno być że jeden zgarnie. Reszta nie zobaczy nawet.