Dopłaty do zalesienia 2022 – niebawem koniec naboru. Sprawdź!

Jeszcze tylko do 1 sierpnia 2022 r. potrwa nabór wniosków o dopłaty do zalesienia, a także na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Do zakończenia terminu składania wniosków pozostało więc niewiele czasu. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dotacje na zalesienie z ARiMR? Sprawdźmy!

Dopłaty do zalesienia 2022, a także wsparcie na tworzenie zadrzewień to pomoc finansowa z budżetu PROW 2014-2020. Rolnicy mogą o nią ubiegać się w ARiMR składając wniosek w biurze powiatowym w terminie do 1 sierpnia 2022 r.

Dopłaty do zalesienia 2022 – do kogo?

Jak podaje ARiMR o wsparcie na zalesienie mogą starać się rolnicy, czyli osoby fizyczne lub prawne, jak i grupy takich osób, którzy jednocześnie są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia bądź zadrzewienia. Otrzymają oni wówczas pomoc finansową w formie refundacji kosztów poniesionych na zalesienie gruntów słabej jakości, a także na utworzenie zadrzewień śródpolnych.

Ponadto, dopłaty do zalesienia 2022 mogą również otrzymać jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne gmin, powiatów czy też województw.

ARiMR Zalesienie 2022 – warunki i zasady

Zanim jednak rolnicy otrzymają wsparcie na zalesienie w 2022 r. muszą spełnić kilka warunków podanych przez ARiMR.

Po pierwsze dotacje na zalesienie przyznaje się do gruntów rolnych, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są do tego przeznaczone. Po drugie powierzchnia nasadzeń musi stanowić co najmniej 0,1 ha i mieć szerokość powyżej 20 m. Co ważne, dopłaty do zalesienia 2022 maksymalnie można uzyskać do powierzchni 40 ha.

Natomiast wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych przyznaje się do gruntów ornych o powierzchni od 0,1 ha do 0,5 ha, których szerokość wynosi od 4 do 20 m.  Na gruncie na którym znajdą się zadrzewienia nie mogą być stwierdzone usunięcia drzew i krzewów w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wykonanie zadrzewienia. Warto przy tym podkreślić, że nowe nasadzenia drzew mogą występować w formie szpalerów, pasów drzew i krzewów.

Dopłaty do zalesienia i wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych – stawki

Zarówno dopłaty do zalesienia, jak i pomoc na tworzenie zadrzewień śródpolnych w 2022 r. przyznaje się w formie jednorazowych zryczałtowanych płatności. Wysokość dotacji na zalesianie zależy m.in. od: gatunku sadzonych drzew, rodzaju gruntów, jak i nachylenia terenu. Stawki wahają się między 8307 zł/ha a 12308 zł/ha.

Natomiast stawki na wprowadzenie zadrzewień śródpolnych zależą m.in. od ukształtowania terenu i wtedy wynoszą 10892 zł/ha jeżeli występują korzystne warunki. Z kolei, w przypadku nachylenia terenu powyżej 12º stawki płatności są równe 13664 zł/ha.

Czytaj również: Dopłaty do nawozów mineralnych – kolejna próba testowania rolników

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Zdzislaw pisze:

    Chciałbym dowiedzieć się jakie drzewa ,krzewy wskazane są do zalesień śródpolnych.
    Skąd rośliny i jak z utrzymaniem wilgoci czy trzeba dodatkowo zbiornik na wodę,jeśli teren suchy?