Dymisja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Kto go zastąpi?

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podał się do dymisji. Jak informuje resort rolnictwa, ze względów osobistych. Jednak o jego odsunięciu z rządu politycy PiS-u mówili już od dłuższego czasu. Są już pierwsze prognozy, kto go zastąpi.

Dymisja Krzysztofa Jurgiela nie jest niespodzianką. O jego odsunięciu mówiło się otwarcie już od dawna. Pierwsze spekulacje pojawiły się przy okazji styczniowej rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Niedawno, media donosiły, że Krzysztof Jurgiel będzie jednym z polityków, którzy zostaną odwołani ze składu Rady Ministrów późną jesienią, już po wyborach samorządowych.

Dymisja Krzysztofa Jurgiela przez ASF

dymisja Krzysztofa Jurgiela

Dymisja Krzysztofa Jurgiela nie jest zaskoczeniem. Mówili o niej już od dawna nawet politycy PiS-u.

Za odwołaniem Krzysztofa Jurgiela opowiadali się nawet politycy PiS-u. Powód? Nieudolność ministra w radzeniu sobie z najważniejszymi dla resortu rolnictwa zadaniami. Jednym z głównych zarzutów mu stawianych była mało skuteczna walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

ASF naraził polskich hodowców na ogromne straty. Szczególnie ucierpieli z powodu tej chorby rolnicy z wschodnich regionów kraju. A głosy wyborców z tych terenów są PiS-owi bardzo potrzebne w zbliżających się wyborach samorządowych.

Wszystko przez nowe prawo łowieckie?

Jako porażkę ministra Krzysztofa Jurgiela wymienia się również wprowadzenie nowego prawa łowieckiego. Ustawa była długo oczekiwana przez rolników, jednak zapisy dotyczące szacowania szkód łowieckich były niedopracowane. Uniemożliwiały gospodarzom dochodzenie odszkodowań. Nowe przepisy zostały znowelizowane po zaledwie około dwóch miesiącach od wejścia w życie.

Mimo tych zmian, niezadowolenie na wsi i niechęć rolników do ministra Jurgiela znacznie wzrosła. Jak podaje WP informator zbliżony do Nowogrodzkiej, decyzja o dymisji zapadła, bo ostatnie badania pokazały, że PiS może przegrać wybory na wsi.  

Fiasko w rozmowach o dopłatach?

Do dymisji Krzysztofa Jurgiela przyczyniło się również fiasko w rozmowach z Komisją Europejską o pieniądzach na Wspólną Politykę Rolną. Politycy opozycji przypominali PiS-owi, że w kampanii wyborczej obiecywał wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników do poziomu europejskiego. Tymczasem, zamiast dobrych wiadomości z Brukseli napływały do kraju informacje o obniżeniu dopłat.

Kto zostanie nowym ministrem?

dymisja Krzysztofa Jurgiela

fot. Ewa Ploplis

Jako następcę Krzysztofa Jurgiela wymienia się najczęściej posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Są już pierwsze spekulacje na temat tego, kto ma objąć fotel ministra rolnictwa po Krzysztofie Jurgielu. Na giełdzie nazwisk najsilniejszą pozycję ma Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort rolnictwa w rozmowie z portalem agroFakt.pl nie potwierdza jednak tych informacji.

Jak informuje nas ministerstwo, wszystkie zaplanowane konferencje i spotkania z Krzysztofem Jurgielem zostały przedekretowane na jego zastępców. Może to oznaczać, że na informację o tym, kto zostanie nowym ministrem będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Więcej informacji o dymisji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, już niebawem na naszym portalu!

Ograniczenia tonażowe na polskich drogach. Jak je ominąć?

Czy w trakcie żniw pojazdy rolnicze mogą zostać wyłączone spod zakazu poruszania się po drogach publicznych?

15 lutego 2019

Wejdą do gospodarstw i odbiorą rolnikom zwierzęta?

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt ma dać organizacjom pozarządowym zbyt dużą władzę? To uderzy w rolników!

14 lutego 2019

Dobre owoce ministerialnej wizyty na Bliskim Wschodzie [Aktualności]

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zakończył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z sukcesem.

21 lutego 2019