Dymisja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Kto go zastąpi?

Download PDF

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podał się do dymisji. Jak informuje resort rolnictwa, ze względów osobistych. Jednak o jego odsunięciu z rządu politycy PiS-u mówili już od dłuższego czasu. Są już pierwsze prognozy, kto go zastąpi.

Dymisja Krzysztofa Jurgiela nie jest niespodzianką. O jego odsunięciu mówiło się otwarcie już od dawna. Pierwsze spekulacje pojawiły się przy okazji styczniowej rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Niedawno, media donosiły, że Krzysztof Jurgiel będzie jednym z polityków, którzy zostaną odwołani ze składu Rady Ministrów późną jesienią, już po wyborach samorządowych.

Dymisja Krzysztofa Jurgiela przez ASF

dymisja Krzysztofa Jurgiela

Dymisja Krzysztofa Jurgiela nie jest zaskoczeniem. Mówili o niej już od dawna nawet politycy PiS-u.

Za odwołaniem Krzysztofa Jurgiela opowiadali się nawet politycy PiS-u. Powód? Nieudolność ministra w radzeniu sobie z najważniejszymi dla resortu rolnictwa zadaniami. Jednym z głównych zarzutów mu stawianych była mało skuteczna walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

ASF naraził polskich hodowców na ogromne straty. Szczególnie ucierpieli z powodu tej chorby rolnicy z wschodnich regionów kraju. A głosy wyborców z tych terenów są PiS-owi bardzo potrzebne w zbliżających się wyborach samorządowych.

Wszystko przez nowe prawo łowieckie?

Jako porażkę ministra Krzysztofa Jurgiela wymienia się również wprowadzenie nowego prawa łowieckiego. Ustawa była długo oczekiwana przez rolników, jednak zapisy dotyczące szacowania szkód łowieckich były niedopracowane. Uniemożliwiały gospodarzom dochodzenie odszkodowań. Nowe przepisy zostały znowelizowane po zaledwie około dwóch miesiącach od wejścia w życie.

Mimo tych zmian, niezadowolenie na wsi i niechęć rolników do ministra Jurgiela znacznie wzrosła. Jak podaje WP informator zbliżony do Nowogrodzkiej, decyzja o dymisji zapadła, bo ostatnie badania pokazały, że PiS może przegrać wybory na wsi.  

Fiasko w rozmowach o dopłatach?

Do dymisji Krzysztofa Jurgiela przyczyniło się również fiasko w rozmowach z Komisją Europejską o pieniądzach na Wspólną Politykę Rolną. Politycy opozycji przypominali PiS-owi, że w kampanii wyborczej obiecywał wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników do poziomu europejskiego. Tymczasem, zamiast dobrych wiadomości z Brukseli napływały do kraju informacje o obniżeniu dopłat.

Kto zostanie nowym ministrem?

dymisja Krzysztofa Jurgiela

Jako następcę Krzysztofa Jurgiela wymienia się najczęściej posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

fot. Ewa Ploplis

Są już pierwsze spekulacje na temat tego, kto ma objąć fotel ministra rolnictwa po Krzysztofie Jurgielu. Na giełdzie nazwisk najsilniejszą pozycję ma Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort rolnictwa w rozmowie z portalem agroFakt.pl nie potwierdza jednak tych informacji.

Jak informuje nas ministerstwo, wszystkie zaplanowane konferencje i spotkania z Krzysztofem Jurgielem zostały przedekretowane na jego zastępców. Może to oznaczać, że na informację o tym, kto zostanie nowym ministrem będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Więcej informacji o dymisji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, już niebawem na naszym portalu!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o