Dymisja ministra Kowalczyka. Kto nowym szefem resortu rolnictwa?

Dymisja ministra Kowalczyka, której się spodziewano od kilku dni, stała się faktem. Wczoraj wicepremier zrezygnował z drugiej funkcji, jaką sprawował w rządzie — ministra resortu rolnictwa. Kto będzie jego następcą?

Dla przeciwników dymisja ministra Kowalczyka to za mało. Domagają się „kolejnych głów”.

Z jakich powodów dymisja ministra Kowalczyka?

Ogłoszone po rolniczym „okrągłym stole” 11 postulatów naprawy sytuacji, które zaakceptowały wszystkie strony zebrane podczas rozmów 30 marca, zaczęto realizować.

Jest wsparcie dla polskich rolników. Trwa walka o polskie zboże

Jednakże przy pierwszym punkcie wyżej wspomnianego porozumienia odnieśliśmy klęskę. Przypomnijmy, dotyczyło ono wystąpienia do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboża ukraińskie.

Taki wniosek został przekazany Komisji Europejskiej 31 marca przez polski rząd wspólnie z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii. Komisja Europejska opublikowała jednak projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca 2023 r. do 5 czerwca roku 2024. Ponieważ bardzo wyraźnie widać, że podstawowy postulat rolników nie zostanie przez Komisję Europejską spełniony, podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi — oświadczył 5 kwietnia 2024 r. Henryk Kowalczyk.

Dymisja ministra Kowalczyka w opiniach

Zwycięstwo opozycji, zwycięstwo #oszukani rolnicy. Minister Kowalczyk podał się do dymisji. Ale problem cen zbóż nie jest załatwiony… — Katarzyna Lubnauer.

PiS przyznało się do błędów w polityce rolnej… Kowalczyk po prostu uciekł i zostawił całe środowisko z potężnymi problemami… — Michał Kołodziejczak.

Dymisja @Kowalczyk_H to dobry ruch, lecz ona nie rozwiąże przyczyn problemów na polskiej wsi… Dziś rządzący nie mają pełnej wiedzy, ile tego zboża jest — Marek Sawicki.

Dziękuję Wicepremierowi @Kowalczyk_H za wspólną pracę w @MRiRW_GOV_PL na rzecz transformacji energetycznej polskiej wsi — Janusz Kowalski.

Kto zastąpi Kowalczyka?

Dziękuję wszystkim organizacjom rolniczym za merytoryczną współpracę. Swojemu następcy życzę skutecznych działań w rozwiązaniu problemów naszego rolnictwa — mówił Kowalczyk.

Dymisja ministra Kowalczyka rozpoczęła „obstawianie”. Ruszyła giełda nazwisk następcy. Spekulacje odnośnie do nowego szefa resortu trwają. Mianowicie część zwolenników Jana Krzysztofa Ardanowskiego uważa, że to właśnie on powinien wrócić na stanowisko ministra rolnictwa. Poza nim, na liście znajduje się także Jarosław Sachajko.

Inni uważają, że to poseł Robert Telus zastąpi Kowalczyka na stanowisku szefa resortu. Jest to zdaje się najmocniejsza kandydatura, którą obstawia PiS. W jego osobie ma to być „nowe otwarcie” i „wyciszenie” sporów między administracją a środowiskiem rolników, którzy czują się oszukani gospodarką zbożową prowadzoną w ostatnim roku.

Poseł Robert Telus pełni funkcję szefa sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Bez względu na to, kto zastąpi Kowalczyka, będzie miał „twardy orzech do zgryzienia”. Dzisiaj kwestia problemów ze zbożem ukraińskim to nie wszystko. Z napływem konkurencyjnych ukraińskich towarów borykają się producenci drobiu, jaj, owoców miękkich.

Czytaj również: Zmniejszenie obszaru Natura 2000 lub likwidacja. Czy to możliwe?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *