Egzekucja z majątku rolnika. Sejm przyjął nowelizację KPC

Egzekucja z majątku rolnika na nowych zasadach. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego podczas posiedzenia 27 stycznia br. Nowe przepisy odnoszą się przede wszystkim do kwestii zabezpieczenia kredytów zawieranych przez rolników. 

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy przyjęta w grudniu 2021 r. wprowadziła zmiany wyłączając z egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome wchodzące w skład gospodarstwa. Tak było w grudniu ubiegłego roku, jednak teraz w przyjętej noweli KPC częściowo ograniczono te wyłączenia. Na jakich więc zasadach będzie odbywać się egzekucja z majątku rolnika w 2022 r.? Sprawdźmy!

Egzekucja z majątku rolnika bez wyłączenia zwierząt

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, nowelizacja ustawy o egzekucji majątku rolnika wprowadza przepisy, zakładające, że należące do rolnika m.in. zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania jej do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego.

Ta zmiana według autorów nowelizacji rozwiąże problem ustanawiania zabezpieczeń, które stanowią wymóg przy udzielaniu rolnikom kredytów lub pożyczek.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Finansowanie rolnictwa do naprawy 

Egzekucja komornicza. Zmiany korzystne czy szkodliwe dla rolników?

Zdaniem posła Jarosława Sachajko, egzekucja z majątku rolnika według nowych przepisów z 27 stycznia 2022 r. nie jest dobrym rozwiązaniem. Podczas wystąpienia w Sejmie RP poseł Kukiz’15 stwierdził:

Doprowadzimy naprawdę za chwilę do szeregu tragedii na wsiach. Banki jest to podmiot silniejszy i my powinniśmy właśnie wspomagać te podmioty słabsze, czyli rolników. Pilnować te gospodarstwa rolne, a nie pozwalać na zadłużanie. To rozwiązanie jest bardzo szkodliwym rozwiązaniem. Za chwileczkę będziemy mieć protesty tych rolników, którzy właśnie przez komorników stracili całą ojcowiznę, a nie wyszli z pułapki zadłużenia.

Sejm uchwalił nowelę – egzekucja z majątku rolnika

Poseł Sachajko był jednak odosobniony w swoich poglądach. Sejm podczas posiedzenia, które odbyło się 27 stycznia br. przyjął nowelizację KPC. 455 posłów opowiedziało się za nowelizacją, przeciw było 2, nikt nie wstrzymał się od głosu, nie zagłosowało 3 posłów. Zadowolenia z przyjęcia noweli nie kryje Wielkopolska Izba Rolnicza:

-Dzisiejsza decyzja Parlamentu pozwoli na powrót instytucji finansujących rolnictwo do sprawnej realizacji swoich zadań. W związku z czym bardzo dziękujemy Posłom i Senatorom za zrozumienie powagi tej sprawy i podjęcie szybkich kroków naprawczych – czytamy na stronie WIR.

Czytaj również: Wniosek o płatność PROW również w formie elektronicznej

Źródło: Sejm RP; Dziennik Gazeta Prawna

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *