Jednym z najbardziej uciążliwych chwastów w gospodarstwach ekologicznych jest perz. Powoduje on niższe plonowanie, utrudnia uprawę ziemi, a przy tym jest trudny do zwalczania. Szczególnie wtedy, gdy nie można zastosować na niego żadnych herbicydów, a jedynie zwalczanie mechaniczne.
Mechaniczne zwalczanie chwastów w przypadku niektórych ich rodzajów jest bardzo skuteczne. Niestety, perz do nich nie należy i wymaga wielu zabiegów i nakładów pracy. A przy tym jest bardzo szkodliwy dla roślin uprawnych. Jego kłącza produkują substancje toksyczne, które powodują spowolnienie wzrostu roślin uprawianych w pobliżu tego chwastu. Ale to nie wszystko – perz jest również żywicielem wielu szkodników, takich jak ploniarka zbożówka czy rolnice.
Zwalczanie perzu w sposób mechaniczny można wykonać na 3 sposoby:
- usuwanie rozłogów perzu z pola,
- zmęczenie
- lub duszenie.
Aby usunąć rozłogi, wykonuje się podorywki na głębokość nico większą niż sięgają rozłogi. Po tym zabiegu rozłogi znajdują się na powierzchni, wysychają i można je zgarnąć i wywieźć z pola. Jednokrotny zabieg najczęściej nie wystarczy, dlatego należy robić to tak często, aż większość perzu zostanie z pola usunięta.
Kolejna metoda usuwania perzu z pola to męczenie: – Wykonuje się je przy pomocy brony talerzowej, talerzując pole na krzyż – wyjaśnia pan Adam, właściciel gospodarstwa ekologicznego pod Łomżą. – Dzięki temu rozłogi perzu są rozdrabniane na niewielkie kawałki i zaczynają wytwarzać zielone pędy. Wtedy wykonuje się orkę średnią, a po kilku tygodniach kolejną. Te zabiegi powodują, że perz jest tak osłabiony, że najpierw wschodzi tylko gdzieniegdzie, a po kolejnej orce ginie całkowicie. Męczenie perzu jest pracochłonne, ale daje doskonałe efekty.
Trzecia metoda zwalczania perzu to jego duszenie. Najpierw kłącza się rozdrabnia, potem czeka, aż się zazielenią, a następnie należy pole głęboko przyorać. Perz staje się tak osłabiony, że nie jest w stanie nawet wybić się na powierzchnię.
Walka z perzem jest długa i uciążliwa, ale podobnie jak w przypadku innych chwastów, bardzo duże znaczenie ma profilaktyka. W przypadku perzu bardzo dobrym zabezpieczeniem przed jego wystąpieniem jest dobrze ułożony płodozmian.
Dodaj komentarz