Futurystyczna folia antybakteryjna do żywności na Rudgers University
Naukowcy opracowują antybakteryjną folię do żywności na bazie roślin, która docelowo ma zastąpić plastik. Badań tych podjęli się pracownicy Rudgers University. Jak nowoczesna folia antybakteryjna będzie mogła wpływać na jakość żywności?
Spis treści
Alternatywa dla plastikowych pojemników
Dążąc do produkcji przyjaznej dla środowiska alternatywy dla plastikowych pojemników i opakowań na żywność, naukowcom udało się stworzyć niezwykły produkt. Opracowana przez nich biodegradowalna powłoka roślinna, którą można rozpylać na żywność, chroni przed patogenami, psującymi się mikroorganizmami oraz uszkodzeniami w trakcie transportu.
Takie rozwiązanie może nie tylko zmniejszyć negatywny wpływ plastiku na środowisko, ale również lepiej chronić ludzkie zdrowie.
„Wiedzieliśmy, że musimy pozbyć się opakowań żywności na bazie ropy naftowej i zastąpić je czymś bardziej zrównoważonym, biodegradowalnym i nietoksycznym” – stwierdził Philip Demokritou, dyrektor Nanoscience and Advanced Materials Research Center. „Jednocześnie zadaliśmy sobie pytanie: Czy możemy zaprojektować opakowanie do żywności z funkcją wydłużania okresu przydatności do spożycia i ograniczania marnotrawstwa żywności przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa żywności?”
Całość badań przeprowadzono we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda i sfinansowano przez Harvard-Nanyang Technological University/Singapore Sustainable Nanotechnology Initiative.
Futurystyczna folia antybakteryjna
Materiał opracowany przez naukowców oraz sposób jego użycia przypominają sceny rodem z komiksów Marvela.
W czasopiśmie naukowym „Nature Food” ukazał się obszerny artykuł opisujący mechanizm działania nowej technologii pakowania. Ma ona wykorzystywać włókna na bazie polisacharydów oraz biopolimerów. Tak jak to czynił Spider–Man, włóknistą folię będzie można wypuścić z urządzenia grzewczego przypominającego suszarkę do włosów i owinąć w „folię termokurczliwą” różnego rodzaju produkty spożywcze, takie jak owoce czy mięso. Tak skonstruowana folia antybakteryjna staje się wystarczająco wytrzymała, aby chronić żywność przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo zawiera ona środki przeciwdrobnoustrojowe zwalczające psucie się i patogenne mikroorganizmy, jak choćby bakterię E.coli.
Badania przeprowadzone na awokado wykazały, że powłoka wydłużyła okres ważności tego owocu aż o 50 procent. Dodatkowo materiał można po prostu spłukać wodą. W glebie rozkłada się zaledwie trzy dni.
Czy plastik odejdzie w niebyt?
Celem, jaki ma spełnić nowa folia antybakteryjna, jest dążenie do likwidacji proliferacji produktów z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej w strumieniu odpadów.
W artykule opublikowanym w „Nature Food” możemy znaleźć opis w jaki sposób nowe włókna łączą się z naturalnie występującymi składnikami przeciwdrobnoustrojowymi. Chodzi tu m.in. o tymianek, cytrynę i nizinę. Zespołowi badawczemu profesora Demokritou udało się wręcz „wszczepić” folii „inteligencję”. Dzięki temu reaguje ona podobnie do czujników, niszcząc szczepy bakterii. Taki stan rzeczy rozwiązuje obawy związane z chorobami przenoszonymi przez żywność oraz zmniejsza częstość psucia się żywności.
Źródło: www.phys.org
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!