Gnojówka na łąki – jak nawozić?

Download PDF

Nawozy organiczne mają swoją niepodważalną wartość. Warto je stosować zwłaszcza na użytkach zielonych. Gnojówka na łąki jest bardzo dobrym rozwiązaniem poprawiającym m.in. ich wydajność.

Gnojówka na łąki – nie dostarczymy fosforu

Aplikatory doglebowe_1

Gnojówka i gnojowica to bardzo dobre nawozy do stosowania na użytkach zielonych, Fot. lukaczmarek, AgroFoto.pl

Gnojówka jest nawozem o wysokiej wartości pokarmowej dla użytków zielonych. Jest to klasyczny nawóz azotowo – potasowy. Tych składników jest sporo, niemniej gnojówka nie oferuje nam odpowiedniej ilości fosforu – w ten składnik jest bowiem dość uboga. Zawartość składników pokarmowych w gnojówce mieście się w przedziale:

  • 30 – 60 kg N/10 m3
  • 1- 10 kg P2O5/ 10 m3
  • 40 – 100 kg K2O

Ze względu na bardzo niską zawartość fosforu w gnojówce musimy liczyć się z tym, że składnik ten należy oddzielnie uzupełnić. Tak więc nawożenie użytków zielonych samą gnojówką jest niemożliwe – konieczne jest również stosowanie nawozów mineralnych.

Kiedy stosować?

zadrzewienia

Gnojówka dostarczy jedynie minimalną ilość fosforu

Gnojówkę stosujemy co 2 – 3 lata. Inaczej jest w przypadku pastwisk, gdzie zalecenia mówią o dostarczeniu tego nawozu po każdym wypasie. Zdecydowanie najlepiej gnojówkę stosować na wiosnę – uzyskujemy wówczas najlepsze rezultaty. Niemniej możemy ją uzupełnić nawet jesienią. Istotne jest, abyśmy nie decydowali się na nawożenie gnojówką w wyższych aniżeli zalecane dawkach. W istocie nawożony użytek zielony nie jest w stanie dokonać asymilacji wszystkich składników, które dostarczymy naraz, a przenawożenie może przynieść rezultaty wręcz odwrotne od zamierzonych.

Obornik i gnojowica lepsze od gnojówki

Gnojowica jest nieco bogatsza w składniki pokarmowe, a szczególnie w fosfor. Bardziej zasobny w niezbędne elementy odżywcze jest także obornik, który jest świetnym rozwiązaniem w jesiennym nawożeniu użytków zielonych. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy możliwość implementacji do nawożenia użytków zielonych gnojowicy, obornika oraz gnojówki musimy ułożyć racjonalny program nawożenia.

Chociaż o żadnym z nawozów organicznych nie możemy powiedzieć, że jest kompleksowy, to jednak każdy z nich będzie najtańszy, źródłem składników pokarmowych

Ponadto pamiętajmy o górnych granicach dawek azotowych – jest to związane z unijną dyrektywą. Warto przyjąć założenie, wedle którego np. gnojówka stosowana jest na wiosnę, podczas gdy obornik na jesień.

Tanie źródło składników pokarmowych

Chociaż o żadnym z nawozów organicznych nie możemy powiedzieć, że jest kompleksowy, to jednak każdy z nich będzie najtańszy, źródłem składników pokarmowych. Nawet jeśli doliczymy koszta załadunku np. obornika i jego rozwożenia, to i tak będzie to tańsze nawożenie niż samymi nawozami mineralnymi. Nie ponosimy bowiem kosztu produkcji ani zakupu tego nawozu – wszak wszystkie nawozy organiczne są produktami ubocznymi produkcji zwierzęcej. Od strony kosztowej najlepiej przedstawia się gnojówka – jest ona najtańszym źródłem azotu i potasu na użytki zielone.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o