Gospodarstwa rodzinne skorzystają na Zielonym Ładzie? Sprawdź!

Czy gospodarstwa rodzinne skorzystają na Zielonym Ładzie? Jakie rozwiązania mają im w tym pomóc? Sprawdź, co zapowiada w tej kwestii minister rolnictwa Grzegorz Puda!

Aby środowisko naturalne było czyste, a krajobraz piękny, musimy postawić na rolnictwo zrównoważone. Temu modelowi rozwojowemu mogą sprostać tylko gospodarstwa rodzinne – tak mówił szef resortu rolnictwa podczas konferencji ,,Europa Karpat”.

W trakcie tego wydarzenia prowadzono panel pod nazwą ,,Zielony Ład w rolnictwie szansą dla rodzinnych gospodarstw rolnych”.

Przeczytaj również: Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wielką reformą polskiej wsi?

Reklama

Gospodarstwa rodzinne dostosowane do potrzeb rynku

W trakcie swojego wystąpienia szef resortu rolnictwa przypomniał, że małe gospodarstwa stanowią większość światowych gospodarstw rolnych. Według wyników badań ogłoszonych w „Nature Zrównoważony Rozwój” wspomniane gospodarstwa w dalszym ciągu realizują model zrównoważonego rolnictwa.

Dlatego minister rolnictwa zapowiada, że należy skupić się zarówno na tym modelu, jak i na wsparciu gospodarstw rodzinnych:

,,Gospodarstwa rodzinne, w przeciwieństwie do wyspecjalizowanych przemysłowych, znacznie łatwiej mogą dostosować produkcję do potrzeb rynku. To podstawowe atuty polskiego rolnictwa.”

Obietnice ministra

Zdaniem Grzegorza Pudy, gospodarstwa rodzinne należy wspierać, co przyniesie wiele korzyści, o których mówił następująco:

,,W związku z tym wprowadzanie z powrotem promowania małych i średnich gospodarstw, wspierania tych małych i średnich gospodarstw jest naturalną drogą, z jednej strony wspierania polskiego rolnictwa, a z drugiej to daje możliwość wprowadzenia produktów dużo wyższej jakości z mniejszą ilością chemii, dla konsumentów, którzy żyją w terenach miejskich.”

W czasie konferencji ,,Europa Karpat” szef resortu rolnictwa odniósł się także do zarzutów jakie stawia się wobec Zielonego Ładu:

Ten cały model Zielonego Ładu, który ma służyć naszym przyszłym pokoleniom, brutalnie próbuje się upolitycznić i przekazać, że jest to jakakolwiek polityczna, czy ideologia, czy sposób myślenia.

Gospodarstwo rodzinne zostanie wzmocnione?

Gospodarstwa rodzinne i ich rola to temat, na który Grzegorz Puda często się wypowiada. Już obejmując urząd ministra zapowiedział, że zajmie się wzmacnianiem rodzinnych gospodarstw rolnych. Z dużym dystansem do tych zapowiedzi podchodzi jednak poprzedni szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który uważa, że:

„Są mgliste zapowiedzi dotyczące, choćby projektu ustawy o rodzinnym gospodarstwie. Minister rolnictwa powtarza jak mantrę, że będzie taka ustawa, tylko na pytanie, co w niej ma być – jest milczenie.”

Przeczytaj również: Małe gospodarstwa rolne nie mogą znikać!

Źródło: MRiRW; PAP

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Marek pisze:

    W zielonym ladzie powinno znaleźć się zapisy i pieniądze na inwestycję w srednich gospodarstwach rolnych a zwlaszcza do 50 hektarowych, bo takie wymagają unowoczesnienia i wymiany parku maszynowego, natomiast małe gospodarstwa należy pomóc przekształcić na inną branżę bo to są gospodarstwa nie do przetrwania

  2. Jacek pisze:

    Czyli wezmą się za ukartowane przetargi w KOWR. Jak znikną słupy i pozwolą na udział gospodarzom do 30 ha to pomogą rodzinnym gospodarstwo. Bez ziemi nie ma PROW bo duze gospodarstwa nigdy nie znają umiaru- im więcej tym lepiej