Małe i średnie gospodarstwa rodzinne ze wsparciem w Polskim Ładzie

Rząd zapowiada, że w Polskim Ładzie planuje wesprzeć małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Powstanie nowa ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, a także specjalne pakiety dla rolników. O szczegółach mówił szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda. Podał on również kiedy środki finansowe w ramach Polskiego Ładu i KPO trafią do rolników.

Przypomnijmy, że przedstawiony przez rząd Polski Ład zawiera szereg rozwiązań skierowanych do rolników i polskiego rolnictwa. Najważniejsze z nich dotyczą wyższych dopłat do paliwa rolniczego, opracowania Kodeksu rolnego, a także nowej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych.

Przeczytaj również: Jakie dopłaty dla rolników są dostępne w drugim półroczu 2021 roku?

Szczególny nacisk na małe i średnie gospodarstwa rodzinne

Minister rolnictwa Grzegorz Puda podkreślił w wywiadzie dla TVP Info, że z rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie skorzystają wszyscy rolnicy, a w szczególności małe i średnie gospodarstwa rodzinne.

W ten sposób rząd chce usprawnić finanse rolników, o czym wspomniał szef resortu rolnictwa:

 ,, Przez lata małym gospodarstwom było trudniej, w pewnym momencie były pozostawione same sobie. My im chcemy przywrócić godność ekonomiczną i społeczną.”

Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych – co będzie zawierać?

Rząd zapowiada, że planuje wesprzeć małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Resort rolnictwa obecnie pracuje nad rozwiązaniami dla tych gospodarstw. Jak podkreślał szef resortu rolnictwa przepisy mają być gotowe już niedługo. Wśród nich nie zabraknie pakietów skierowanych bezpośrednio do rolników:

,, Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych będzie wspierała małe i średnie gospodarstwa. W ramach tych zapisów będzie kilkanaście pakietów: pakiet wolnościowy, dochodowy, podatkowy, które będą mogły unowocześnić polską wieś i nadać bieg po sytuacji covidowej„.

Wsparcie finansowe otrzymają małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a także rolnicy przechodzący na emeryturę. W ramach pakietu emerytalnego przygotowywane są rozwiązania, które mają na celu zabezpieczyć interesy rolników przechodzących na emeryturę. Ponadto, Grzegorz Puda zapowiedział, że powstaną odpowiednie zapisy, które mają zachęcić młodych ludzi do pozostawania na wsi.

Przeczytaj również: KOWR zamieni nieruchomość rolną na nierolną?

Małe i średnie gospodarstwa rodzinne – kiedy wsparcie trafi do rolników?

Grzegorz Puda zapowiedział, że uruchomienie pieniędzy z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy nastąpi w najbliższym czasie:

Jeśli chodzi o Polski Ład i KPO będziemy mogli już niedługo przedstawić ustawę. Myślę, że już w czerwcu będzie ostatecznie dopisana i wtedy będziemy mogli przedstawić jej szczegółowe zapisy. Myślę, że z początkiem przyszłego roku większość z tych, którzy chcą skorzystać z tych środków finansowych, w jakiejś części będzie mogła je wykorzystywać„.

Źródło: Portal Samorządowy.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 324

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Jacek pisze:

  A co z nabywania ziemi w dzierzawe z KOWR przez małe gospodarstwa, które są za male aby korzystać z PROW!. Mam 23 ha swojej ziemi i muszę szukać dzierżawą po rolnokach, gdyż w KOWR licytacje dochodzą do 3 tyś za ha

 2. Avatar Mariusz pisze:

  Małe gospodarstwa są dojechanie już od lat ich już w 90% nie ma a te się budzą nagle że trza je zacząć wspierać ??

 3. Avatar Emil pisze:

  Takie te wsparcia, że mając gospodarstwo od 20 lat ani razu nie udało się pozyskać dofinansowania (poza dopłatami bezpośrednimi). A to kiedyś byłem za młody, teraz za stary, a to miałem za dużo ha a teraz za mało, a to jakieś punkty brakowało, a to uprawy nie takie …itd.
  A ten co ma to dostanie.

 4. Avatar Nkg pisze:

  Sprowadzając z Ukrainy i Brazylii