Grupy producenckie: ile pieniędzy dostaną w PROW 2014–2020?
Grupy producenckie to nadal dla wielu trudny temat. Ale dziś pojedynczym gospodarstwom coraz trudniej sprostać oczekiwaniom odbiorców, którzy poszukują dużych partii jednorodnego, odpowiednio przygotowanego produktu o ściśle określonej jakości.
Pojedynczy rolnicy mają poza tym małe możliwości negocjacji cen z dużymi sieciami handlowymi czy też problemy ze znalezieniem nowych kanałów dystrybucji. Rozwiązaniem mogą być jednak grupy producenckie.
Spis treści
Grupy producenckie
Dlatego warto założyć grupę producencką? Bo po prostu w kupie siła. Większe uczestnictwo w rolników w grupach producenckich wspiera też nasz rząd, który widzi, że producenci rolni, zrzeszając się w grupach, będą mogli lepiej sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej.
W ramach działań PROW 2004–2006 oraz PROW 2007–2013 grupom producenckim udało się pozyskać już ponad 7,5 mld zł.
Wsparcie to opiera się nie tylko na dobrym słowie, ale również konkretnej pomocy finansowej z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Tworzenie struktur gospodarczych
– Wychodząc naprzeciw potrzebom wspierania wspólnych inicjatyw podejmowanych przez rolników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kładzie duży nacisk na tworzenie i rozwój wspólnych struktur gospodarczych. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 grupy producentów rolnych będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach działania Tworzenie grup i organizacji producentów, oczywiście po spełnieniu warunków kwalifikowalności określonych w Programie – informuje Wiktor Katner, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Pomoc w ramach tego działania będzie stanowiła procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy ze sprzedaży produktów lub grup produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków i sprzedanych odbiorcom niebędącym członkami grupy, a maksymalny poziom wsparcia nie może przekroczyć równowartości 100 tys. euro w każdym roku 5-letniego okresu pomocy – dodaje.
Rozwój obszarów rolnych
Pomoc ta jest kontynuacją wsparcia realizowanego na rzecz rozwoju grup producentów rolnych w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004–2006 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. W ramach tych działań grupy producenckie pozyskały już ponad 7,5 mld zł.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!