Hodowla gęsi: długo szukał swojego miejsca, by wrócić na ojcowiznę!

Download PDF

Największe niespodzianki funduje nam samo życie. Jakże często zarzekamy się, że w żadnym wypadku nie będziemy robić tego, co nasi rodzice. A potem jakimś dziwnym trafem przejmujemy po nich „pałeczkę”. Czasami własne miejsce na ziemi mamy tuż pod nosem, ale musimy przemierzyć wiele dróg, by to zrozumieć. Tak można scharakteryzować historię pana Michała Kory z Gnojna (pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie). 

Hodowla gęsi zapoczątkowana przez ojca

Ojciec pana Michała – Wiesław – od 1986 r. zajmował się hodowlą gęsi. W tej chwili takie liczby wydają się nieprawdopodobne, ale zaczynał od 200 gęsi w stodole, bo nie miał jeszcze gęśnika z prawdziwego zdarzenia. Kolejne lata przyniosły dopiero większy rozmach i duże inwestycje. Doświadczenie, które zdobył przez te wszystkie lata, jest po prostu bezcenne. Dzieli się nim ze swoim synem Michałem. To podstawa w każdym biznesie, a co dopiero w hodowli, kiedy najmniejsza zmiana w zachowaniu gęsi może świadczyć o chorobie. Tu nie ma czasu na zastanawianie się. Trzeba działać błyskawicznie, bo może pójść na marne wielomiesięczna praca.

hodowla gęsi

Michał Kora, hodowca gęsi z Gnojna (pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie).

Chodziłem do liceum i ani myślałem przejmować gospodarstwo po ojcu – wspomina Michał Kora. – Po maturze przez jakiś czas pracowałem w banku i zaocznie studiowałem turystykę. W końcu z narzeczoną, którą poznałem na swojej studniówce, wyjechaliśmy do Londynu. Marzył nam się wielki świat. Nasłuchaliśmy się opowieści, jak tam jest wspaniale. Jednak rzeczywistość znacznie odbiegała od naszych wyobrażeń i postanowiliśmy wrócić do kraju. Dopiero wówczas doceniłem możliwości, jakie daje mi gospodarstwo. Nie potrafiłem docenić tego, co miałem na wyciągnięcie ręki! Tata postanowił przepisać mi gospodarstwo, żebym mógł skorzystać z różnych form wsparcia dla młodych rolników. Podzieliliśmy się obowiązkami i tak razem prowadzimy ten rodzinny biznes. Nie wyobrażam sobie pracy bez rad mojego ojca. Jego doświadczeniu i intuicji hodowcy zawsze mogę zaufać – dodaje. 

Trzeba było uzupełnić wykształcenie

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o