Jak działa aplikacja suszowa?

Aplikacja suszowa ruszyła pełną parą. Rolnicy mogą sami zgłaszać szkody na swoich polach spowodowane przez suszę w 2020 roku. Sprawdźmy więc jak działa aplikacja suszowa. 

Reklama

Wsparcie IUNG i dane od IEiGŻ

Podczas jednego z posiedzeń Senackiej Komisji Rolnictwa Ryszard Kamiński omówił w skrócie jak działa aplikacja suszowa.

Na początku warto wspomnieć, że aplikacja do zgłaszania szkód suszowych opiera się na platformie e-PUAP. Jak podkreśla wiceminister rolnictwa w związku z tym, nastąpiło wzmocnienie monitoringu IUNG poprzez wprowadzenie dodatkowych stacji pomiarowych. Obecnie jest ich około 600, które dodatkowo wspierane są przez system radarowy. Wszelkie wytyczne odnośnie upraw udostępnia natomiast Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej.

Jak działa aplikacja suszowa? – czyli, krótki poradnik

Rolnik zgłasza wystąpienie suszy na swoim polu, po czym z aplikacji eWniosek Plus importowane są dane z uprawami, które zgłosił do dopłat bezpośrednich. Wspominaliśmy o tym w artykule Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna!

Producent rolny obserwując zjawiska na swoim polu będzie mógł do września br. uzupełniać swoje zgłoszenie. Po czym, jeśli rolnik uzna, że niczego więcej nie chce zgłosić, to nastąpi etap generowania się protokołu. Dokument ten będzie zawierał już dane zaczerpnięte z IUNG i IEiGŻ. Ryszard Kamiński zapewnia jednocześnie, że: – doradcy rolniczy będą pomagać tym rolnikom, którzy tego potrzebują.  

Tak przygotowany protokół trafi do wojewody, który może go zatwierdzić, albo odrzucić. Dodatkowo, aby potwierdzić wiarygodność zgłoszeń zostanie wylosowanych 5 % pól, na które uda się komisja, aby zweryfikować zgłoszenie.

Na tą chwilę nie jest jednak na 100% pewne, czy wizyty na polach rzeczywiście się odbędą.

Wygenerowanie protokołu i wniosku w jednej aplikacji!

Jak działa aplikacja suszowa, to jedno z kluczowych kwestii na którymi zastanawiają się rolnicy. Druga z nich dotyczy składania wniosków suszowych do ARiMR. Czy ten proces będzie odbywał się jak dotychczas?

Otóż jak informuje wiceminister rolnictwa aplikacja suszowa wygeneruje również wniosek do Agencji, przez co nie trzeba będzie go składać wielokrotnie.

Więcej informacji o aplikacji suszowej można przeczytać w streszczeniu posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *