Jaki ciągnik rolniczy wybrałaby zimna Zośka? [INFOGRAFIKA]
![Jaki ciągnik rolniczy wybrałaby zimna Zośka? [INFOGRAFIKA]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2018/05/11-maja-zimne-ogrodniki.jpg.webp)
Przyjęło się, że połowa maja to ostatni moment na wystąpienie wiosennych przymrozków. Mają stać za nimi zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Jakie ciągniki rolnicze wybraliby?
„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” odnoszą się do zjawiska pogodowego, charakterystycznego nie tylko dla Polski, ale również całej Europy Środkowej. Zainspirowało nas ono do przeanalizowania danych AgriTrac (Martin & Jacob) w wyjątkowym kontekście.
Pod uwagę wzięliśmy rejestracje z okresu od sierpnia 2017 r. do marca 2018 r. włącznie. W przypadku fabrycznie nowych maszyn posłużyliśmy się danymi sięgającymi 2014 r.

Przyczyną majowych przymrozków nie jest zła wola „zimnych ogrodników”, ale napływ arktycznego powietrza.
Spis treści
Majowe przymrozki
Obserwowane w maju spadki temperatur w rzeczywistości powoduje napływ mas powietrza arktycznego. W tradycji ludowej przyjęło się jednak, że wiążą się one z tzw. zimnymi ogrodnikami. Uważano, że okres, w którym pojawiają się ostatnie przymrozki, nie jest przypadkowy. O ujemne temperatury niesłusznie obwinia się troje świętych – Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja) i Bonifacego (14 maja).
Dzień później, 15 maja, wspominamy św. Zofię. Zimna Zośka przegania ujemne temperatury, zgodnie z przysłowiem „za świętą Zofiją pola w kłos wybiją”. Więcej o tych zjawiskach przeczytasz w tym artykule.
Niezgodni „ogrodnicy”
Mówi się, że Pankracy, Serwacy i Bonifacy to źli na ogród chłopacy. Zimnych ogrodników jest trzech, a Ogrodników na mapie Polski aż trzykrotnie więcej. Jakie ciągniki wybierają ich mieszkańcy?
„Zimnych ogrodników” jest trzech, a miejscowości o nazwie Ogrodniki aż dziewięć
Okazuje się, że nie są oni zgodni co do najlepszej marki traktorów. Na Podlasiu znajdziemy aż sześć wsi o nazwie Ogrodniki. Rolnicy z tych leżących w gminie Choroszcz najchętniej sięgają po nowe maszyny z oferty New Holland. Ich ulubione modele to T6.150 i T7.170. Ci z gminy Sejny wolą natomiast ciągniki sygnowane logo Deutz-Fahr, z tym o oznaczeniu 6160 na czele. W gminie Bielsk Podlaski króluje John Deere. Prawdziwym hitem jest tam model 6155M. Dla odmiany, mieszkańcy Ogrodników położonych w gminie Narew najczęściej kupują nowe traktory marki Pronar. Szczególnie chętnie wybierają model 5340.
W mazowieckich Ogrodnikach (gm. Mordy) nie mają sobie równych fabrycznie nowe ciągniki marki Kubota. Ulubione modele tamtejszych rolników to M8560 i M9960. Na polach lubelskich Ogrodników (gm. Tuczna) pracuje natomiast najwięcej maszyn z oferty Zetora. Bardzo prawdopodobne jest zauważenie tam nowego ciągnika z napisem Proxima 100 na masce.
Ciągnik dla zimnej Zośki
Prognozy wskazują, że tegoroczna zimna Zośka będzie ciepła. Pogoda w naszym kraju bywa jednak kapryśna. Trudno przygotować się na jej zmiany z dużym wyprzedzeniem. Prawdopodobnie również zimna Zośka wahałaby się, stojąc przed wyborem ciągnika do swojego gospodarstwa.
W Zimnej (woj. podlaskie) królują bowiem nowe maszyny z oferty Case IH i Deutz-Fahr. Najpopularniejszymi modelami są tam Case IH Farmall 95A oraz Deutz-Fahr Agrolux 410. W Zofii (woj. łódzkie) przeważają natomiast traktory o niższej mocy, głównie marek Zetor i New Holland.
*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
