Jakie są aktualnie ceny ogórków gruntowych?

Z powodu suszy i upałów w ubiegłym roku na rynku brakowało ogórków. W obecnym sezonie warunki pogodowe również nie są optymalne dla uprawy tego warzywa. Jednak obecnie na rynku jest zdecydowanie więcej ogórków. Jak w tej sytuacji kształtują się ceny ogórków gruntowych?

Jaka jest podaż, a przez to jak kształtują się ceny ogórków gruntowych na rynkach hurtowych? Sprawdzamy…

Jak kształtują się ceny ogórków?

W przypadku ogórków szklarniowych sytuacja cenowa od końca czerwca do sierpnia była względnie stabilna. Do końca lipca nie było widać wyraźnego trendu cenowego, a ceny wahały się pomiędzy 2,0 a 3,0 zł/kg. Było to o wiele taniej niż w ubiegłym roku (o 38% mniej) i w 2019 r. (o 32% mniej). Jednak w tamtych latach ogórki były wyjątkowo drogie. W stosunku do innych lat średnia cena ogórków jest nieznacznie wyższa w obecnym sezonie. Nie jest to jednak nazbyt pocieszające, jeśli weźmie się pod uwagę porównanie kosztów produkcji. Te w bieżącym roku są bardzo duże. Weźmy, chociażby jedną zmienną — koszt pracy ludzkiej. Ta w bieżącym roku wzrastał dwukrotnie — na początku i od 1 lipca.
Od początku sierpnia ceny ogórków zaczynają zwyżkować i obecnie w zależności od rejonu kraju za ogórki szklarniowe hurtownicy płacą od 3,0 do 6,0 zł/kg.

Tymczasem ceny ogórków gruntowych wyraźnie spadały wraz z szybko zwiększającą się podażą w miarę zbiorów. Pod koniec lipca ceny hurtowe ogórków z gruntu wynosiły 2,5–3,5 zł/kg, w zależności od kalibru. Ten trend zniżkowy był dokładnie odwrotny niż sytuacja przed rokiem, kiedy z powodu ograniczenia podaży notowania ogórków polowych rosły. W sierpniu spadek cen wyhamował. Aktualnie ceny ogórków gruntowych są zdecydowanie wyższe i kształtują się na poziomie od 3,0 do nawet 7,45 zł/kg.

Aktualne ceny ogórków gruntowych w polskim hurcie

Średnia cena ogórków gruntowych na krajowych rynkach hurtowych 10 sierpnia br. wynosiła 3,0–4,0 zł/kg. Na poszczególnych rynkach hurtowych notowania kształtują się następująco:

  • ogórki na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) kosztują — 3,0–6,0 zł/kg (10.08.2023);
  • cena ogórków gruntowych na Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 4,0–7,45 zł/kg (8.08.2023);
  • Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza Poznań — 5,0–5,4 zł/kg (9.08.2023);
  • ceny ogórków na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy) — 3,5–5,0 zł/kg (10.08.2023);
  • ogórki w Radomiu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) kosztują — 3,0–4,0 zł/kg (10.08.2023);
  • Kompleks Handlowy Rybitwy Kraków — 4,0–5,0 zł/kg (9.08.2023);
  • Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska — 4,0–5,0 zł/kg (10.08.2023).

Za ogórki polowe do konserwowania w skupach 10 sierpnia 2023 r. płacono 3,2 zł/kg i było to o 7,1% więcej w stosunku do notowań z 9 sierpnia.

Z powodu pogody zmniejsza się podaż ogórków

Wraz z początkiem sierpnia zmieniły się warunki pogodowe. Ochłodziło się wyraźnie i w większości rejonów kraju wystąpiły deszcze. Wzmożone opady mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowotność plantacji, szczególnie w uprawie polowej. Są to bowiem warunki sprzyjające zwiększeniu presji chorób, zwłaszcza grzybowych i bakteryjnych. Już widać, że przekłada się to na ceny ogórków gruntowych.

Aktualnie dużym zagrożeniem w polowej uprawie ogórka na wielu plantacjach jest mączniak rzekomy. Jak wynika z doniesień, na wielu plantacjach są już objawy tej choroby. Dodatkowo z powodu warunków pogodowych utrudnione jest wykonywanie zabiegów ochrony. Z chorób bakteryjnych zagrożenie w tym sezonie może stanowić bakteryjna kanciasta plamistość ogórka.

Zmniejszenie podaży automatycznie przełożyło się na cenę, co obserwujemy już w pierwszych dniach sierpnia, gdy ceny ogórków gruntowych zaczynają wzrastać. To, jak dalej będą kształtować się notowania, w dużej mierze zależy od kondycji roślin i plonowania. Również dalszy przebieg pogody zadecyduje o tym do kiedy będziemy zbierać krajowe ogórki z gruntu.

Czytaj również: Ceny kalafiorów nadal wysokie

Źródło: fresh-market.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *